Pioli studion formacionin Atalanta-Milan, ka vetëm një dyshim!

Milan do të luajë kualifikimin në Champions League të Dielën në mbrëmje në Bergamo kundër Atalanta. Një fitore do të siguronte objektivin edhe nëse fiton Juventusi dhe Napoli.

Ekipi kuqezi gjithashtu mund të barazojë ose të humbasë, në teori, por në atë pikë kjo do të varet nga rezultatet e Napolit (kundër Hellas Verona) dhe Juventusit (kundër Bolonjës).

Djemtë e Stefano Pioli duhet të mendojnë për të shënuar 3 pikë në Gewiss Stadium në një mënyrë të tillë që të mos duhet të varen nga askush.

Pioli në pikëpamjen e Atalanta-Milan duket se ka vetëm një dyshim për formacionin. Meqenëse nuk është Zlatan Ibrahimovic për shkak të dëmtimit, ai duhet të vendosë se kë do të vendosë në rolin e qendërsulmuesit.

Kundër Torinos dhe Cagliarit ishte Ante Rebic ai që zëvendësoi suedezin dhe është ende kroati favoriti për të shërbyer si referencë në sulm.

Sidoqoftë, duket se Pioli nuk e hedh plotësisht idenë e hedhjes së Mario Mandzukic nga minuta e parë.

Kroati kundër Cagliari hyri vetëm në të 89’ sepse, sipas fjalëve të trajnerit, ai nuk ishte në gjendje të mirë fizike. Nëse në seancat e ardhshme stërvitore do të bindte, është e mundur që ai të jetë surpriza në skuadrën kuqezi në Bergamo.

Mandzukic ka zhgënjyer deri më tani, gjithashtu sepse është prekur nga kaq shumë dëmtime, dhe ai ndoshta është shumë i motivuar për të bërë të paktën një paraqitje të shkëlqyeshme para se të largohet nga Milani.

Kontrata e tij me siguri nuk do të rinovohet, por ai është i etur të përfundojë një përvojë që ai e imagjinonte të ishte shumë ndryshe. Paolo Maldini dhe Frederic Massara gjithashtu imagjinuan të njëjtën gjë kur vendosën t’i besonin atij pavarësisht se nuk luante për shumë muaj.

Përdorimi i Mandzukic në sulm do të lejojë Rebic të luante në pozicionin e sulmuesit të majtë, më funskional për të.

Nëse ky i fundit ende luan si qendër sulmues, do të jetë interesante të shihet nëse Pioli do ta sjellë Brahim Diaz përsëri në front ose do të ndryshojë zgjedhjen e tij. Për pjesën tjetër, formacioni duket i vendosur.

(4-2-3-1): G. Donnarumma; Calabria, Kjaer, Tomori, Theo Hernandez; Bennacer, Kessie; Saelemaekers, Calhanoglu, Rebic (Brahim Diaz); Mandzukic (Rebic)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu