Pioli shpërthen pas ndeshjes dhe thumbon: Çfarë bëhet kështu në Serie A, 48 minuta lojë efektive!

Stefano Pioli u intervistua nga DAZN në fund të Juventus-Milan. Këto janë deklaratat e tij:

Pas dhimbjes fillestare pati reagim: “Ne erdhëm këtu për të fituar ndeshjen, në minutat e para gjetëm një Juve më të mirë se ne. Pastaj u përmirësuam, në pjesën e dytë sigurisht që ishim shumë më mirë. Ne u përpoqëm ta fitonim, ishte një paraqitje pozitive ”.

Meritat e Rebic: “Unë i jap atij merita çdo ditë, ai ka intensitet dhe cilësi të madhe. Ai luan në të gjitha rolet, po na ndihmon me Olivier dhe Ibra jashtë.

Unë mendoj se ai ka cilësi të rëndësishme të lojës në cilësitë e tij që mund të na ndihmojnë të prishim ekuilibrat”.

Sa ju ka munguar një terminal ofendues si Ibra apo Giroud? “Ne nuk kemi performuar më poshtë se ndeshjet e mëparshme, duhet të llogarisim vlerën e kundërshtarit. Ne luajtëm futboll të mirë.

Ne pranuam një gol në të cilin bëmë gabime, një gol që i lejoi Juves të mbrohej ulët. Nuk mungojnë idetë, vullneti dhe shpirti ekipor: ne u përpoqëm ta fitonim garën dhe kjo është e rëndësishme”.

Keni pasur ndonjë vështirësi me lëvizjet e Rabiotit? “Po, ata punuan shumë mirë në atë anë. Ata u zhvilluan nga atje, bashkëpunimi i Saelemaekers dhe Tomori në disa raste duhej të ishte më i mirë.

Ne nuk e filluam mirë, mund të kishim bërë diçka më shumë, por ata bënë lojëra të shkëlqyera që humbën presionin tonë të parë dhe ne pranuam diçka ”.

A është ekipi më i vetëdijshëm?

“Jam dakord, kjo është ajo që i thashë ekipit: ne duhet të jemi të vetëdijshëm. Vitin e kaluar për të fituar ndeshje si kjo ne pothuajse duhej të shpresonim për një mrekulli, por këtë vit ne e dimë se mund t’i fitojmë ato.

Edhe sonte ishim me guxim dhe në planin afatgjatë u përpoqëm ta fitonim. Sot ne luajtëm 48 minuta në kohën efektive: ne flasim shumë, vëshëllejmë shumë. Varet nga ne, nga qëndrimi ynë, nga protestat, nga gjyqtarët.

48 minuta kohë aktuale është shumë e shkurtër, kjo gjithashtu bën një ndryshim në Evropë. Nëse duam të matemi me kampionatet e tjera, atëherë përpiqemi të rritemi të gjithë nga ky këndvështrim”, thumb drejtuar protestave te vazhdueshme te Juventusit…

Sa i lumtur jeni me rritjen e të rinjve tuaj? “Unë jam shumë i lumtur me këto situata, gjithmonë kam vënë re disponueshmëri dhe dëshirë të madhe për të kapërcyer momente të vështira, madje edhe ato individuale. Ata janë djem këmbëngulës dhe cilësorë, kur punoni me këtë përkushtim atëherë vijnë kënaqësitë ”.

A do ta kapja Morata në minutën e tretë? “Unë nuk e kapja dot (qesh, ed)”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu