PIOLI sfidon vështirësitë dhe nuk gjen justifikime! “Nuk na interesojnë ekipet e tjera”

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, doli sot përpara medieve në prag të ndeshjes ndaj Cagliarit nesër në mbrëmje.

Cili është kuptimi i ndeshjes së nesërme kundër Cagliari?

“Ne duhet të jemi gati, një lojë e vështirë na pret, kundërshtari ka mbledhur më pak se sa meritonte, ata mund të fusin lojtarë si Nainggolan, Godin, Joao Pedro. Lojtarë ekspertë dhe të përgatitur, duhet të jemi edhe ne”.

Lojtarët flasin mirë për Milanin …

“Pozitiviteti i mjedisit, harmonia me klubin na bën një grup shumë të lidhur dhe koheziv. Ekipi po luan me kokë dhe zemër, këto janë karakteristikat për të cilat duhet të insistojmë”

Sa humb Milan pa Theo dhe Calhanoglu?

“Ata janë mungesa të rëndësishme, por është ky lloj sezoni tani dhe e dimë. Kritikat mund të vijnë në çdo moment, për këtë ne duhet të kemi një ekip të gatshëm. Ne kemi qenë të mirë gjithmonë duke dyfishuar energjinë tonë, cilësitë që do të kemi nesër dhe do të jenë të rëndësishme për një ndeshje e madhe”.

Titulli i kampionëve të dimrit mund të mbërrijë nesër …

“Ne duhet të vazhdojmë të punojmë, titulli i kampionit të dimrit ka shumë pak rëndësi. Duhet të jemi të përqendruar, është e vështirë”.

Sa i rëndësishëm është shërimi i Ibrahimovic?

“Shumë i rëndësishëm, të gjithë e dimë thellësinë dhe karakterin e tij teknik. Ai ka kapërcyer problemet e muskujve, e kam parë mirë këto ditë, ai është shumë i gatshëm të luajë nesër”.

Si veproni me Covid?

“Ne jemi mësuar me të, jemi gati. Unë pres që lojtarët të jenë gjithmonë të gatshëm, të jenë gjithmonë në stërvitje dhe ndeshje.

Këto janë çështje kritike që duhet të përballen me vendosmëri dhe bindje në forcën e ekipit.

Në këto situata ne gjithmonë kemi gjetur energji të re dhe mundësi të reja për të demonstruar vlerat tona”.

Ju keni pësuar më shumë pengesa sesa kundërshtarët tuaj …

“Ky është një sezon i veçantë për të gjithë, jo vetëm për ne. Një muaj më parë kishim të gjithë ekipin në dispozicion, në këtë situatë këto momente mund të ndodhin. Ne kemi treguar se jemi kompakt, prandaj klubi më ka siguruar një staf konkurrues. Duhet të jemi  gati t’i kapërcejmë edhe këto vështirësi”.

Sa mund t’i japë Mandzukic kësaj skuadre?

“Kemi një ndeshje shumë të rëndësishme nesër, nuk mund të komentoj për lojtarët që nuk i kam në dispozicion. Kam shumë besim te drejtuesit e mi, klubi do të forcojë ekipin nëse ka mundësi”.

Si ta përmirësojmë moralin e tifozëve?

“Unë nuk mendoj se tifozët janë me moral të ulët, të gjithë tregojnë entuziazëm dhe besim. Këto janë vështirësi për t’u kapërcyer dhe mundësi për të provuar vlerën tonë”

Çfarë mendoni për Meité?

“Afrimi i tij e bën një repart që tashmë kishte një qëndrueshmëri të caktuar edhe më konkurrues. Ai ndërthur cilësinë dhe sasinë, më pëlqeu shumë, e pashë shumë të etur. Më pëlqente gjithashtu kur fliste, duke dëshmuar se ishte një lojtar ambicioz”.

A është më mirë të përballesh me një Cagliari në krizë apo në besim?

“Vështirë të bësh këto vlerësime para ndeshjes, garat gjithmonë duhet të përballen me respekt, ne duam të përpiqemi ta komandojmë lojën duke ditur se do të ketë vuajtje.

Përqendrim i madh dhe dëshira për të luajtur lojën ekziston, do të shohim se çfarë mund të bëjmë”

Pronësia gjendet gati pranë jush…

“Klubi na mbron dhe na stimulon, gjithmonë i gatshëm për të përmirësuar një ekip që po provon të jetë shumë konkurrues. Duke pasur parasysh dëmtimet dhe sezonin e veçantë, përveç lodhjes nga shumë angazhime, kompania nëse ka mundësi do të gjendet gati”.

E prisnit një rrugë të tillë një vit më parë?

“Unë gjithmonë kam pasur shumë besim te lojtarët e mi. Janari 2020 ishte shumë i rëndësishëm për merkaton dhe fuqizimet që bëmë na dhanë një kontribut të rëndësishëm dhe ne jemi rritur shumë. Të presësh një rritje të tillë nuk ishte e lehtë, por ne punuam me kujdes. Lojtarët e mi dhe unë jemi të vetëdijshëm se kemi akoma hapësirë ​​për përmirësim. Tani që jemi në këtë tren duam të qëndrojmë atje për një kohë të gjatë”.

Çfarë ndryshon me Ibrën dhe pa Ibrën?

“Ekipi ka treguar se ka një ide të mirë të asimiluar të lojës. Ekipet e forta janë në gjendje të shfrytëzojnë karakteristikat e individëve, ne duhet të luajmë mirë si një ekip.

Të thuash që ne luajmë më mirë pa Ibra është diçka që qëndron as në parajsë as në tokë. Keni shanse më të mira për të fituar ndeshjet nëse vazhdon një ide gjatë gjithë ndeshjes”.

A mund të ndikojnë përplasjet direkte si Inter-Juventus në sfidën e nesërme?

“Do të ishte një gabim të përballeshim me ndeshjen ndryshe nga herët e tjera. Duhet të mendojmë për ndeshjen tonë, të tjerët janë me pak interes për ne. Ne do t’i shikojmë ata por duhet të mendojmë për ndeshjen tonë”.

Kthimi i Kjaer ndihmoi shumë në mbrojtje …

“Simon është një prani e rëndësishme edhe për mënyrën e tij të komunikimit. Të folurit është shumë e rëndësishme në drejtimin e ekipit se si lëviz, mënyra e tij për të qenë në fushë na ndihmon shumë.

Ekipi e di që duhet të punojnë intensivisht në fazën mbrojtëse gjatë gjithë ndeshjes. Por ne jemi një ekip ofensivë dhe duhet të përpiqemi të krijojmë më shumë shanse se kundërshtari”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu