Pioli: Pika e kthesës ishte Rio Ave, Milani një ekip i bashkuar deri në fund. Me Ibra bisedova

Në fund të ndeshjes kundër Torinos, trajneri Stefano Pioli foli te mikrofonat e Rai Sport.

“Skuadra di të luftojë, ata dinë të luajnë dhe të shtrëngojnë dhëmbët. Ishte një ndeshje e komplikuar, kundërshtarët tanë arritën të driblonin më mirë sesa të shtunën.

Por sidomos në pjesën e dytë ne mund të kishim shmangur kalimin në kohën shtesë me shumë mundësitë që kishim. Ne ishim një ekip për të gjithë ndeshjen, është një fitore e dëshiruar dhe e merituar”.

Milan-Torino, Ibrahimovic in campo dopo 51 giorni: 45' per ricominciare |  Goal.com

Ibrahimovic: “Unë bisedova me të, ne donim t’i jepnim atij një kohë më të gjatë se dhjetë minutat e luajtura të shtunën. Për shkak të karakteristikave të tij mendoj se është më mirë ta fillosh nga minuta e parë.

Luajti një ndeshje të mirë, këto 45 do ta ndihmojnë të përmirësojë gjendjen dhe të arrijnë më mirë për sfidën e kampionatit”.

Për qetësinë e tij: “Ju mund ta shihni se unë jam mirë këtu në Milano. Unë stërvis lojtarë që më bëjnë krenar për gatishmërinë dhe vullnetin që ata vendosin çdo ditë.

Kur jeni të lumtur dhe jeni mirë është më lehtë për ju të përcillni qetësi dhe bindje.

Il Milan vola ai quarti di Coppa Italia: battuto il Torino ai rigori,  decide Calhanoglu | Primapagina | Calciomercato.com

Unë e di që stërvis një ekip të fortë, duhet të shfaqem në mënyrën e duhur dhe përpiqem ta bëj atë në mënyrën më të mirë të mundshme”.

Forma dhe mentaliteti – “Djemtë kanë aftësinë për të luajtur ndeshje dhe dinë t’i interpretojnë ato. Sot ne ishim një ekip për 120 minuta, duke ndërmarrë edhe disa rreziqe.

Krijuam shumë, shpresuam të mos shkonim në kohë shtesë. Ajo që ka rëndësi është prania e ekipit, dëshira për të luajtur ndeshje serioze. Ne duhet të vazhdojmë kështu”.

Coppa Italia, Milan-Torino: le pagelle di Tiziano Crudeli | IlMilanista.it

Për mungesën e publikut: “Na mungon shumë. Ndoshta në fillim mungesa e një publiku largoi pak presion për një ekip kaq të ri dhe na lejoi të rriteshim më lehtë, por tani me tifozët tanë do të ishte më e bukur dhe me pasion.

Ata do të na shoqëronin dhe mbështesnin me entuziazëm gjatë gjithë lojës. Mund të na jepnin edhe më shumë motivim. Luajmë çdo tre ditë, hyjmë për nxehje dhe nuk shohim tifozët. Duhet të insistojmë, është një sezon i mirë deri më tani, por mund të mos na mbetet asgjë: duhet të mendojmë ndeshje pas ndeshje në të njëjtën kohë”.

Milan-Torino 0-0 LIVE: fuori Brahim Diaz, dentro Olzer | Primapagina |  Calciomercato.com

Penalltitë: “Janë të vështira për t’u stërvitur. Brenda faktit të shënimit të penalltive është cilësia e lojtarëve të mi dhe aspekti mendor, dëshira për të provuar të fitojnë. Shumë herë jam pyetur se çfarë është ishte pika e kthesës, ajo me Rio Ave ishte e rëndësishme”.

Mbi Inter-Juve: “Shpresojmë të bëjmë mirë në Cagliari, atëherë sigurisht që do ta shikojmë, ashtu si do të shikoj derbin e Romës. Skuadrat e mëdha përballen me njëra-tjetrën, unë do t’i shikoj me shumë interes”.

Pioli: "Il mio Milan non molla di un centimetro. Mercato? Stiamo valutando"

Rinovimi i Donnarumma: “Nuk e di, ju nuk keni pse të më pyesni. Merkato? Është akoma i hapur, ka situata dhe ne do të shohim nëse mund t’i zhbllokojmë ato”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu