Pioli përgatit ndeshjen vendimtare mes rrëmujës, rrezikohen 4 big jashtë! Kthehet Calabria…

Atshtë së paku kurioz që, pikërisht në ditët kur tema SuperLeague tërheq vëmendjen e të gjithëve, Milani do të luajë një pjesë të rëndësishme të kualifikimit për Champions League që mungon prej 7 vitesh.

Shumë kalon edhe kundër Sassuolo-s së Roberto De Zerbi i cili përdori fjalë të zjarrta për të përshkruar gjendjen e tij shpirtërore drejt një revolucioni që mund të kishte pasoja të mëdha për ato kompani të mesme të vogla të cilat deri më tani kanë përfaqësuar një pjesë themelore të sistemit.

Stefano Pioli nuk dëshiron t’i lejojë vetes asnjë shqetësim dhe, duke marrë parasysh ndeshjen Napoli-Lazio (të enjten në mbrëmje) që tingëllon aq shumë si një playoff, ai është i vendosur të zgjasë diferencën e tij për ndjekësit.

Milan do të presë Sassuolo në San Siro, megjithatë, në një emergjencë ekstreme, me një seri dëmtimesh që rrezikojnë ta detyrojnë Pioli të zgjedhë në një sfidë kaq delikate një formacion shumë të ripunuar.

Shqetësimet më të mëdha vijnë nga gjendja e Ismael Bennacer dhe Zlatan Ibrahimovic, lojtarë që kthehen nga probleme të ndryshme fizike gjatë sezonit dhe të vështirë për t’u rikuperuar për ndeshjen e nesërme në 18.30:

Meité dhe Rebic, të cilët do të ktheheshin për të luajtur sulmuesin qendror në vend të Leao zhgënjyes parë me Genoa, janë kandidatët më të fortë për zëvendësimet përkatëse. Por problemet nuk mbarojnë këtu …

Në fakt, edhe Hakan Calhanoglu dhe Theo Hernandez nuk janë në 100% të gjendjes së tyre dhe prania e tyre kundër Sassuolo do të konfirmohet ose jo nga stërvitja të cilës do t’i nënshtrohen dy lojtarët në mëngjes.

Pioli nuk dëshiron të ndërmarrë rreziqe të panevojshme, duke marrë parasysh që të hënën e ardhshme kuqezinjtë do të përballen me ndeshjen delikate në Romë kundër Lazios dhe se në këtë nxitim të fundit rreziku i humbjes së lojtarëve të një rëndësie të tillë për një kohë më të gjatë mund të provojë të jetë një lojë e pafalshme.

Në rastin më të keq, Brahim Diaz dhe Dalot do të kthehen të marrin një fanellë startuese, të cilën gjithashtu e ka marrë Davide Calabria me rikthimin pas një muaji nga operacioni.

Ai do të zërë krahun e djathtë të mbrojtjes, me Kjaer të konfirmuar edhe një herë së bashku me Tomori dhe Romagnoli të detyruar të vëzhgojë përsëri shokët e tij të skuadrës nga pankina.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu