PIOLI: “Për dy javë nuk ishim vetëvetja, ja diskutimi që u bëra djemve. I zhgënjyem tifozët tanë”

Stefano Pioli u intervistua nga Sky Sport në fund të ndeshjes në Olimpico. Skuadra e tij u përgjigj më së miri dhe u rikthye në “shina” pas dy ndeshjeve ndaj Spezias dhe Interit.

Për suksesin pas vështirësive të fundit: “Unë i thashë ekipit se dy ndeshje negative nuk mund të heqin bindjet dhe siguritë.

Shpresonim që të bënim më mirë në këto dy javë, por dështimi për ta bërë këtë duhet të na japë më shumë forcë. Në pjesën e parë për më tepër luajtëm ashtu si kishim përgatitur ndeshjen.

Kjo është një fitore e rëndësishme, na bën të dalim nga dy javë mjaft të veçanta, urime djemve”.

Për Tomorin: “Ai menjëherë filloi të luante me këtë personalitet. Ende besoj se është kolektivi që lejon individin të shprehet në mënyrën më të mirë të mundshme. Ne me meritë fituam një garë të rëndësishme dhe të vështirë”.

Për taktikat: “Ne u përpoqëm të ishim pak në pritje të ndërtimit të tyre, por ata kanë lojtarë me shpejtësi të madhe dhe kur ne filluam të luanim në sulm ata ndonjëherë na kapën të papërgatitur. Kur e merrni kohën e gabuar mund të ndërmerrni disa rreziqe, por ne më në fund gjetëm disa topa më shumë në gjysmën e fushës së kundërshtarit”.

Për gabimet e naivitetit: “Është pjesë e rrugës sonë të rritjes, ne jemi një ekip i ri, nuk mund të kemi zgjuarsinë e një ekipi të pjekur. Ne po bëjmë diçka me të vërtetë të rëndësishme, kemi +17 pikë krahasuar me vitin e kaluar, ne jemi ekipi më i ri dhe ai që ka luajtur më shumë.

Ishte një performancë me shpirt dhe cilësi të madhe, kënaqësi e madhe për të qenë në gjendje të fitonim. Në ndeshjet me Spezia dhe Inter nuk ishim vetvetja”.

Për dëmtimet e Calhanoglu, Ibra dhe Rebic: “Të tre kanë pasur probleme muskulore. Për momentin ata duken më të lodhur, do të vlerësojmë nesër. Periudha është sfiduese, por unë kam shumë lojtarë, shpresoj të kem sa më shumë në dispozicion për garat e ardhshme”.

Për pritshmëritë: “Nëse ata do të na kishin thënë se do të ishim të dytët në renditje muaj më parë askush nuk do të na besonte.

Në të vërtetë, nëse do të kishim 40 pikë ata do të na thoshin se kampionati ynë ishte i shkëlqyeshëm, duke luftuar për zonën Champions pas kaq shumë vitesh. Ka shtatë skuadra shumë të forta, në fund vetëm katër do të jenë të lumtur, shpresojmë të jemi në mesin e atyre katër”.

Për grupin: “Është shumë i ri dhe i përgjegjshëm, ka vuajtur këto dy javë. Ne e dinim se i kishim zhgënjyer tifozët, luftuam, por mjaftonte të flisnim qartë. Rruga përbëhet nga pengesa”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu