PIOLI: Nuk më intereson rinovimi, por e mira e Milanit! Dy kërkesa për klubin. Do ju tregoj një kuriozitet mbi Kessie…

Një nga arkitektët e sezonit të shkëlqyeshëm të Milanit është sigurisht Stefano Pioli, i cili, i intervistuar nga Repubblica, deklaroi se nuk mendon për rinovimin e kontratës së tij përtej vitit 2022:

“Nuk është përparësia. Me Maldini dhe Massara do të flasim mbi të gjitha për mënyrën e përmirësimit të ekipit”.

Në stolin e kuqezi, trajneri nga Parma është shumë mirë: “Ndihem me fat që kam punuar në këtë klub dhe me këtë grup. Do të doja të ribëja Xhiron e Italisë së idhullit tim Bugno, që ishte me fanelën rozë nga etapa e parë në të atë fundit. Por rënia ishte normale. Ne kurrë nuk kemi pasur dyshime në lidhje me parimet e lojës, duke punuar në detaje”.

Pas shtatë viteve të gjata, Milani më në fund do të kthehet për të luajtur në Ligën e Kampionëve: “Bukuroshja e Fjetur do të zgjohet në shtëpinë e saj: në mes të klubeve më të mëdha.

Para ndeshjes me Atalanta i pyeta djemtë: a doni akoma të luani me Rio Ave apo është koha për City, Psg, Bayern? Sikur u prekën disi dhe e kuptuan se çfarë luhej!

Është pak e çuditshme që nënkampionët italianë vendosen në vazon e katërt. Por ne duam të rritemi: përballja me më të fortët do të shërbejë, do të duhet të jetë viti të konfirmimit tonë”.

Për ta përballuar atë në mënyrën më të mirë të mundshme, sigurisht që do të jetë e nevojshme të përforcohet skuadra në dispozicion të Piolit:

“Drejtuesit e mi kanë treguar tashmë kreativitet. Përveç Ibrahimovic, për të cilin kisha shprehur qartë një mendim pozitiv, unë jam duke menduar për Kjaer dhe Saelemaekers, apo Tomori të cilin nuk e njihja.

Pavarësisht nga buxheti, emri Milan vazhdon të jetë një thirrje për lojtarët. Gjëja e rëndësishme është që të ndërtohet një bazë prej 10-12 lojtarësh, të tillë si Hernandez, Tomori, Kjaer, Kessié, Calabria, Calhanagolu, Ibra. Tani duhet të përmirësojmë grupin: konfirmimi është gjëja më e vështirë”.

RASTI DONNARUMMA – Trajneri kuqezi gjithashtu komentoi në lidhje me çështjen Donnarumma: “Një profesionist shembullor, i përqendruar në fushë.

Një negociatë mund të funksionojë ose jo. Ne u përshëndetëm dhe falënderuam njëri-tjetrin, është një marrëdhënie e sinqertë. i urova atij fat për Evropianin”.

Nga ana tjetër, për Ibrahimovic dhe Kessie, Pioli tha: “Më vjen keq për dëmtimet e Mandzukic, i zgjedhur për t’u alternuar me Zlatan pa ulur nivelin. Zlatan nuk do të jetë në gjendje t’i luajë të gjitha ndeshjet. Ai e di se kur duhet të pushojë: marrëdhënia është e sinqertë.

Champions League është më pak e rëndë se Europa League të enjten. Por ne kemi nevojë për sulmuesin e katërt.

Kessie lideri i ri? Kemi më shumë se një, po kështu edhe Kjaer. Franck është pika e referimit për shokët e tij të skuadrës në vështirësi. Përpara nisjes së një stërvitje e gjen duke kërcyer dhe duket sikur nuk i intereson, por ju them se është një shembull për të gjithë kur zbret në fushë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu