PIOLI: “Nuk ka ankth apo frikë te Milani! Objektivi i përbashkët, fjalët i merr era. Mjaft dramë mbi Theon, sulmi…”

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli sot gjatë në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes Parma-Milan, të shtunën, ora 18:00, në Tardini.

Gjatë javës u fol për gjithçka përveç ndeshjes. Çfarë kundërshtari do të jetë ai i së nesërmes?

“Ajo që vlen është ndeshja e nesërme. Nuk më pëlqen koncepti i 9 ndeshjeve të fundit.

Ajo që vlen është ndeshja e nesërme që duhet të luhet në maksimum të aftësive tona dhe më e mirë se ajo kundër Sampdoria. Do të jetë një kundërshtar i vështirë, i cili luan shpejt dhe me cilësi”

Si ishte kjo javë?

“Një nga gjërat që vlerësoj në lidhje me ekipin tim është se jemi kaq të përqendruar në qëllimet tona saqë shoh djemtë të zhgënjyer kur nuk arrijmë të paraqesim një performancë ashtu si do të donim.

E dimë se cilat janë gabimet që kemi kryer dhe e dimë se çfarë nuk duhet të bëjmë.

Si është gjendja e Calabria dhe Manzdukic?

“Davide ka bërë fituar gjithçka me punë në fushë. Ai ka treguar gatishmëri të madhe dhe inteligjencë.

Na vjen keq që është ende jashtë, por është më mirë dhe duhet të kthehet javën e ardhshme. Mario ishte i pafat, por ai është një njeri i shkëlqyeshëm dhe një profesionist i madh … Nuk është akoma në gjendjen më të mirë por mund të na japë shumë në këto ndeshje”

Çfarë gabimi u bë me Sampdoria?

“Ka pak nga të gjitha në ato që nuk funksionuan të shtunën e kaluar, por ne nuk mund të mendojmë vetëm për ato që nuk ishim në gjendje të bënim, por për ndeshjen e radhës, ajo që ka rëndësi.

Nëse jemi të aftë të ruajmë pikët mesatare të mbajtura deri më tani, mund ta mbyllim me 80 pikë. Nesër ne e dimë se sa e komplikuar është përballja”.

Është një Milan që ka treguar karakter të shkëlqyeshëm këtë sezon dhe ka shumë kundërshtarë për luftën e Ligës së Kampionëve. A mund të ndikojë presioni?

“Absolutisht po. Ne kemi kapërcyer shumë hapa në këtë vit e gjysmë dhe e bëmë atë mendërisht.

Ndeshja e nesërme do të duhet të na shohë në fushë me një dëshirë të madhe për të bërë mirë dhe shfaqur intensitet”.

Nëse Milani shkon në disavantazh, e ka të vështirë të rikuperojë…

“Aspekti mendor i lojës mund të ndryshojë. Goli i ynë mund të ndërtojë besim. Kemi nevojë për cilësi dhe ritëm dhe kur nuk e kemi, luftojmë. Qasja ka shumë rëndësi”

Ju keni tejkaluar Gattuson si ndeshje në stolin e Milanit. Dëshironi ta tejkaloni Allegrin?

“Ndihem mirë këtu me Milanin, klubin dhe pronësinë. Jemi duke punuar mirë për ta kthyer Milanin në normalitet, në Evropën që ka rëndësi.

Ndihem mirë këtu dhe mund të ndikoj në përmirësimin e klubit dhe lojtarëve”

A do të ishte i mirë një gjest i Donnarumma-s për rinovim?

“I shoh të qetë dhe të përqendruar, është normale që duhet të presësh për rezultatin përfundimtar kur ka negociata, por këtu ne mendojmë vetëm për ndeshjen e nesërme. Të gjithë lojtarët janë të përqendruar në qëllimin tonë”

Buletini mjekësor për Romagnoli, Diaz dhe Leao.

“Nëse situatat e djeshme konfirmohen sot, të vetmit që nuk do të thirren do të jenë Calabria, Romagnoli dhe Maldini. Të tjerët janë të gjithë në dispozicion për Parma”

A çoi fjala Scudetto në ndonjë rezultat të papritur?

“Siç e thashë, jemi përqendruar në fushë. Pastaj fjalët i mer era”.

A do të ketë ndonjë surprizë në krahun e djathtë nesër? Hauge?

“Mendoj se pozicioni i tij është në të majtë, ku ai performon më mirë.

Unë nuk dua t’i vendos lojtarët jo në kushtet ideale për të performuar në mënyrën më të mirë. Diaz mund të luajë në të djathtë dhe kjo mund të jetë një mundësi”

Theo ishte një nga faktorët më pozitivë të Milanit. Nuk dha të njëjtën rendiment në 2021. Çfarë po ndodh?

“Ai kishte luajtur një ndeshje të shkëlqyeshme në Firence. Të shtunën e kaluar u ndesh me një ditë të keqe. Unë pashë një lojtar të përqendruar këtë javë dhe pres një lojë pozitive prej tij”

A do të dëshironit që ndeshja e nesërme të jetë e fundit?

“Kampionati përfundon më 23 maj. Ne jemi të vetëdijshëm se ka shumë lojëra që mungojnë dhe ne jemi përqendruar në këtë.

Nuk kemi asnjë frikë apo ankthe. Unë shoh që të gjithë duan të arrihet qëllimi dhe të luajnë për Milanin”

A jeni më shumë për një lojë të bukur apo rezultatin?

“Çdo trajner dhe secila skuadër ka identitetin e vet. Ne luajmë dhe përpiqemi të luajmë mirë për të marrë fitoren, e cila është gjëja kryesore, atëherë të gjithë bëjnë siç e shohin të arsyeshme.

Ne kemi mënyrën tonë të lojës, lojtarët tanë ndihen mirë me mënyrën se si luajmë”.

Parma është një ekip që bën presion të lartë. Si planifikoni ta kaloni këtë pengesë?

“Kampionati italian është stimulues sepse ka kaq shumë skuadra të ndryshme. Ne jemi gati për gjithçka. Ne nuk duhet të bëjmë të njëjtat gabime si Sampdoria.

Duhet të jemi në gjendje të lexojmë hapësira mirë dhe të jemi të shpejtë me topin dhe pa topin”.

Pothuajse u kthyen të gjithë lojtarët, si ndiheni?

“Kjo nënkupton rritjen e nivelit të cilësisë dhe ritmit në trajnim, në mundësinë e zgjedhjes.

Shpresoj që të jetë gjithmonë kështu nga tani në fund. Ne kemi më shumë ide si nga fillimi ashtu edhe gjatë garës. Të kesh më shumë zgjidhje është gjithmonë pozitive”.

Cilat janë problemet në sulm?

“Ne duhet të bëjmë zgjedhje më të mira, na mungon hapi i fundit, driblimi i duhur, të cilat janë zgjedhjet që përcaktojnë rezultatin përfundimtar”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu