Pioli nuk fshihet, tregon problemin psikologjik të ekipit por i qëndron pranë: Me punë do të dalim!

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli pas ndeshjes dhe analizoi momentin.

“Skuadra po vuan psikologjikisht dhe jemi thuajse të djegur! Është e qartë që nuk jemi në momentin tonë më të mirë.

Rezultatet pozitive na dhanë besim, disa gjëra dështuan. Ne patëm një ndeshje serioze, na vjen keq që nuk e menaxhuam avantazhin mirë, por ishte e rëndësishme të kalonim raundin kundër një kundërshtari që na krijoi vështirësi, por Milani megjithatë e meritoi”.

Në gotë gjysmë e plotë apo e zbrazët: “Gota është ende plot pozitivitet, Liga e Evropës është qëllimi ynë, por kjo ju jep sigurinë për të arritur Ligën e Kampionëve vetëm nëse e fitoni atë.

Ne bëjmë disa gabime shumë, por ky është një moment i rëndësishëm, shumë mirë që u kualifikuam për të rimarrë vetëbesimin”.

Për rastet e shënimit: “Ne patëm shanse ndryshe nga ndeshja e parë, nuk ishim të kënaqur siç bëmë në ndeshjen e parë.

Ne patëm shanse, kundërshtari edhe me dhjetë mundi të krijojë vështirësi. Kërkuam shumë nga lojtarët tanë në nivel psikologjik, mjafton një hap më pak i saktë për të ulur nivelin e performancës dhe për të ulur nivelin e cilësisë”.

Për momentin: “Mundohem të qëndroj afër lojtarëve të mi, përpiqem t’i inkurajoj ata, kur ka pasur nevojë për të thënë gjëra e kam bërë. Përgjegjësia po na jep pak frena dhe nuk duhet të jetë kështu. Ne jemi një ekip shumë i ri, gjithashtu duhet t’i kalojmë këto vështirësi”.

Për atë që është e gabuar taktikisht: “Dikur ishim në gjendje të komandonim ndeshjet, ndërsa tani shumë më pak. Tani mbase kundërshtarët na njohin më shumë dhe po lëvizim shumë më pak pa top.

Duhet të kthehemi për të dominuar ndeshjet pak më shumë dhe të vuajmë më pak, kemi nevojë për një ndërtim më preciz dhe lëvizje më të koordinuara. Ne do të punojmë shumë për t’u rithyer”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu