Pioli: Nuk e dëgjova Ibrahimovic dhe bëra sipas kokës time! Ja çfarë mendoj për objektivat…

Stefano Pioli u intervistua nga Sky Sport pas ndeshjes Inter-Milan 1-2! Fitorja e parë pas 5 vitesh për trajnerin kundër Interit. Hera e fundit kishte qenë me Lazion në vitin 2015, po në “San Siro”.

Për fitoren: “Unë tashmë thashë dje se rezultati i sotëm nuk do të ndryshojë asgjë. Ne jemi të kënaqur, mundëm një ekip të shkëlqyer, ishim të mirë në vuajtje, një fitore e rëndësishme për tifozët tanë fantastikë.

Ata na shoqëruan në stadium. Rruga jonë është akoma e gjatë, ka akoma shumë gjëra që mund të përmirësojmë”.

Për Ibrahimovic: “Ai ishte shumë i lodhur, gjithashtu më kërkoi ta hiqja nga fusha, por nuk e dëgjova atë. Kontributi i tij i karakterit është thelbësor, jemi në rrugën e duhur, po rritemi”.

Për lamtumirën e mundshme të muajve të fundit: “Ata që mendojnë shumë për të kaluarën nuk e shijojnë të tashmen. Duam të vazhdojmë kështu, shpirti i ekipit është i pabesueshëm, e dimë që do të kemi vështirësi, nuk kemi bërë një fitore të lehtë deri më tani. Mund të përmirësohemi shumë, nga pikëpamja e karakterit kjo skuadër ka bërë një rritje të rëndësishme”.

Për Leao: “Isha i befasuar që askush nuk e priste Leaon në fushë, gjithmonë kemi luajtur me një krah në të djathtë që ka hap dhe një sulmues në të majtë. I besoja atij pas ndeshjes së fundit. Marim rreziqe, por do të rrezikonim më shumë nëse i linim Interit fushën… Mënyra jonë ishte përpjekja për të luajtur ndeshjen dhe jo për ta vuajtur atë. Mendojmë se kemi shumë situata të favorshme dhe përpiqemi t’i shfrytëzojmë ato”.

Titulli: “Më pëlqen të mendoj pozitivisht, por për mendimin tim ka 3/4 skuadra që kanë investuar më shumë se ne. Kemi investuar por në plan afatgjatë. Duhet të jemi ambiciozë. Kampionati do të jetë shumë i vështirë, ne jemi shtatë skuadra të nivelit të lartë, në fund katër do të jenë të lumtura, shpresojmë të jemi në mesin e atyre të katërtave.

Për të luftuar për Scudetto duhet të ngresh nivelin e cilësisë së lojtarëve, ne po e bëjmë por një vit i vetëm nuk mund të jetë i mjaftueshëm. Klubi ka bërë mirë, ka vendosur disa kampionë së bashku me disa të rinj të talentuar të ardhshëm”.

Për mbrojtësit: “Unë do të theksoja punën e mbrojtësve qendrorë, ne shpesh pranonim 2 me 2, Kjaer ishte në gjendje të menaxhonte situatën pasi u ndëshkua pas 21 minutash dhe Romagnoli pati një ndeshje të shkëlqyer i saporikthyer”.

Për meritat në marrëdhënien me Ibra: “Unë nuk i jap vetes aq shumë meritë në marrëdhëniet me Ibra, ai është një profesionist shembullor, një lojtar konkurrues, i disponueshëm. Ditën e parë më tha: Ju jeni një trajner, unë jam lojtari dhe unë respektoj Gjithçka.

Do të ketë raste kur nuk do të shkojmë mirë, por vlen për të gjithë. Fillon një periudhë shumë sfiduese, tani duhet të mendojmë për Celtic, duhet të përpiqemi të vazhdojmë të bëjmë mirë, atëherë do të jetë ndeshja ndaj Romës”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu