Pioli: Na dënoi tensioni, gabuam në manovra loje. Edhe pa Ibra kemi fituar. Mendja te Bergamo. Jashtë Champions? nuk quhet faliment, por zhgënjim

Stefano Pioli u intervistua nga Sky Sport në fund të Milan-Cagliari 0-0, ndeshje që detyron kuqezinjtë të shkojnë në Bergamo për të kërkuar fitoren nëse duan të shkojnë në Champions.

“Duhet menduar ndeshja tjetër, nuk ka kohë! Duhet të jetë kështu, e kotë të mendojmë se çfarë mund të bëjmë. Nuk ishte nata jonë më e mirë, ritmi dhe cilësia nuk ishin në të njëjtin nivel me shfaqjet e fundit.

Edhe kundër Juve duhej të ishte ndeshja e një jete, ne vërtetuam se kemi cilësi për të bërë mirë edhe të dielën”.

Çfarë shkoi keq? “Në ndeshjen e sotme pak nga gjithçka kaloi për sa i përket emocioneve, ne e dinim që duke fituar mund të mbyllnim gjithçka kështu që kishte pak presion dhe tension, mbase edhe besimin se mund ta fitonim gjithsesi.

Ne mund ta lëviznim topin më shpejt për të gjetur situata më të favorshme”.

A beson në fat? Rrethi është hapur dhe mund të mbyllet me Atalanta:

“Rrethi sigurisht që do të mbyllet sepse është loja e fundit. Sonte ka një zhgënjim të madh. Atalanta është i vetmi kundërshtar i nivelit të lartë që nuk kemi mundur të mposhtim në vitin e gjysmë, ata janë shumë të fortë. Ne do të përgatitemi për të pasur sukses”.

Çfarë nuk ju bëri të fitoni ndeshjen? “Rezultati këtë pasdite u dha atyre më shumë qetësi, i dha mundësinë të ishin më të lirshëm. Ne ishim të bindur se do të vinte goli. Nga ana tjetër, nëse nuk i qaseni në mënyrën e duhur, rezultati nuk do të vijë, nëse nuk është mbrëmja juaj edhe me pak fat, rezultati nuk do të vijë”.

Për ndryshimet: “Unë ndryshova Bennacer për të pasur më shumë dinamizëm dhe fizik në mes të fushës dhe në topa joaktivë. Mandzukic ka pasur kaq shumë probleme dhe këtë mëngjes ne e thirrëm atë në fund. Ai nuk kishte minuta në këmbë”.

Mungon një zëvendës Ibra? “Po, por gjithashtu duhet të keni një farë ekuilibri në vlerësime. Në dy të fundit nuk kishte Zlatan, së pari dëgjova se jemi të varur nga Ibra dhe pastaj se luajmë më mirë pa të. Mandzukic u mor për këtë, por ai ka kaluar shumë probleme që kur arriti në Milano.

Në janar ideja jonë ishte që të kishim gati një qendërsulmues. Sot nuk humbëm për mungesë të një zëvendës Ibra por për një situatë tepër të tensionuar”.

A do të ndryshonte shumë midis vendit të katërt dhe të pestë? “Do të ndryshonte. Për tërë kampionatin që kemi bërë, mos përfundimi në katërshen më të mirë sigurisht që do të ishte një zhgënjim por jo një dështim.

Këtë vit ne kemi hedhur bazat për një të ardhme të suksesshme të Milanit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu