PIOLI: “Milani më emocionon, kam fiksuar një dëshirë të madhe! Champions? Unë besoj ende, ashtu si djemtë”

Stefano Pioli, i ftuar në “Festivalin Sportiv”, flet për Milanin e tij nga Trento ka mbajtur një fjalim të gjatë ku ka prekur shumë pika sa i përket Milanit dhe se si arriti të ngrinte një skuadër që dukej përtokë vetëm 2 vite më parë…

“Me lojtarët duhet të jeni të qartë, të drejtpërdrejtë, në gjëra pozitive, si dhe në ato që nuk funksionojnë. Objektivat duhet të vendosen për t’u arritur së bashku”.

“Nëse jam grindur ndonjëherë me dikë? Po, – rrëfen ai, – çdo ditë, por përmes krahasimit mund të gjeni aspektet pozitive”.

Për ecurinë pozitive të filluar pas turpërimit kundër Atalantës: “Kundër tyre ne përjetuam pikën më të ulët (5-0), por nga aty filluam përsëri edhe me më shumë forcë.

Ibrahimovic mbërriti së bashku me lojtarët e tjerë, pas asaj disfate. Kundër Atalantës, megjithatë, kualifikimi në Ligën e Kampionëve erdhi gjithashtu sezonin e kaluar”. 

Në kampionat do të jetë një luftë e fortë: “Ne duam të qëndrojmë në lojë për titullin deri në fund. Do të jetë e vështirë për ne, por edhe për të tjerët”.

Humbjet evropiane kundër Liverpool dhe Atletico Madrid kanë lënë gjurmët e tyre, por nuk kanë bërë të humbet shpresa për ta kapërcyer grupin e Ligës së Kampionëve:

“Siç thashë në mbrëmjen e ndeshjes me Atletico Madrid, gjyqtari nuk ishte më i miri në fushë. Renditja është shumë negative, por kanë mbetur edhe katër ndeshje dhe ne duhet të besojmë. Paraqitjet nuk kanë qenë negative.

Pastaj, ky është një Milan që më emocionon. Mënyra se si ne luajmë është emocionuese, lojtarët e mi pëlqejnë atë që po propozojmë. Kështu është më e lehtë për të arritur rezultate të caktuara.

Unë ngrihem çdo mëngjes me një pozitivitet të madh, kam të njëjtin pasion si trajneri që është ulur në stol për disa ditë. Shpresoj që djemtë e mi të kenë të njëjtin motivim për të ecur përpara”.

Mbi stadiumet dhe struktura italiane:

“Ne kemi nevojë për rregulla dhe struktura të ndryshme. Për dy vjet ne do të luajmë në shumë qytete evropiane, stadiumet janë moderne, ata janë mësuar të presin një audiencë të re.

Stadiumet në Itali janë të vjetra, dhomat e zhveshjes dhe fushat gjithashtu, ne tashmë mund të fillojmë nga atje. Shpresoj të jem trajneri i Milanit kur të jetë stadiumi i ri në Milano”.

Për të ardhmen kuqezi: “Rruga adresohet mirë nga klubi dhe po jep rezultatet e saj. Nuk mjafton të thuash ‘le të luajmë me një ekip të ri’, duhet të gjejmë talentet. Zona teknike dhe skautingu kanë gjetur lojtarë me potencial të madh, kur investoni tek të rinjtë ata kanë nevojë për kohë.

Në Itali ka pak durim, ne kemi marrë të rinj: Tonali luajti në një ekip so Brescia dhe e ka parë veten të katapultuar në një realitet më të madh, të tjerë nga vende të ndryshme. Por nëse ekziston gatishmëria për të punuar së bashku, herët a vonë rezultatet do të vijnë. Klubi ka bërë një zgjedhje të mirëmenduar, por ka zgjedhur cilësinë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu