“Pioli meriton rinovimin, dhe pse fiton dy thërrime krahasim me Conte. Askush nuk e shkruajti gjestin e Ibrahimovic të dielën”

Në editorialin e tij për Milanin, ish-drejtuesi i Gazzetta dello Sport, Alberto Cerruti, ka analizuar kuqezinjtë, por ka zbuluar edhe një prapaskenë mbi Ibrahimovic.

“6 pikë prapa Interit mbeten 6, pas mbrëmjes së kaluar dhe fitores 1-0 ndaj Atalanta. Por lajmi më i rëndësishëm i kësaj dite të fundit erdhi nga Verona. Ngrini dorën nëse do ta kishit imagjinuar Milan të fitonte 2-0.

Sepse ne ishim pesimist si shumë tifozë kuqezi, pjesërisht sepse Verona e kishte ndalur Juventusin në barazim dy javë më parë, duke prekur suksesin e merituar në finale, dhe shumë për shkak të mungesave të shumta, shumë, në ekipin e Pioli.

Dhe asnjëherë si kësaj radhe nuk duam të theksojmë “fitorja e Piolit”, sepse ai e fitoi lojën, me qetësinë dhe zgjedhjet e tij. Një tjetër do të ishte ankuar në vend të tij, duke kërkuar alibi paraprakisht.

Në vend të kësaj, si zakonisht ai mendoi vetëm për ndeshjen dhe Milanin. Ashtu siç bëri legjendari Nereo Roço i cili, kur u pyet se kush do të luante ditën tjetër në vend të ndonjë lojtari të dëmtuar, u përgjigj: “Luan Milani”.

Dhe kështu nuk mund të jetë rastësi që golat në Verona u firmosën nga dy “rezerva”, të injoruar ose pothuajse deri më tani: Krunic dhe Dalot, duke demonstruar faktin se Milani është një ekip, pavarësisht nga interpretuesit.

Dhe meqë e gjitha falë Pioli, duhet të flasim për rinovimin e kontratës së tij, më e rëndësishme se ajo e lojtarëve të tij.

Papritur dhe pakuptuar, sezonit të kaluar, trajnerit kuqezi iu  zgjat kontrata deri në 2022 për një shumë prej 2 milion euro në sezon.

Dy milion, krahasuar me 12 të Conte, janë thërrime, por Pioli nuk është tipi që të kapet vetëm te paratë, sepse ai u rrit si futbollist afër Scirea dhe e di që besimi është shumë më i rëndësishëm se çdo shumë.

Prandaj shpresojmë që besimi te ai të zgjatet sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të vazhdojë të bëjë Milanin të rritet, i cili nuk mund të injorojë një rinovim tjetër po aq të rëndësishëm: atë të Donnarumma, kapitenit të ardhshëm të Milanit.

Dhe pastaj është Ibrahimovic, i cili do të donte të qëndronte, por tashmë ka humbur gjysmën e ndeshjeve për shkak të dëmtimit, një pasojë e qartë e moshës së tij pavarësisht fizikut të tij super-profesional.

Rinovimi i kontratës së tij do të thotë të ndikosh në të gjithë sulmin vitin e ardhshëm dhe për këtë arsye në të ardhmen, sepse “egoja” e tij e pakufishme nuk do ta lejonte atë të ishte një stol i shquar si Buffon, i cili brohorit shokët e tij nga pankina dhe luan herë pas here për të mbledhur rekorde.

Ndërsa jemi duke pritur vendimin përfundimtar mbi Ibrahimovic, ne duhet të duartrokasim akoma gjestin e tij të fundit që ka mbetur sekret…

Në fakt nuk është e vërtetë, siç menduan të gjithë, se ai kishte mbërritur në Verona me makinë.

Për të arritur te shokët e tij të skuadrës, duke shmangur vonesat e tjera dhe autostopin e ri të rrezikshëm, Zlatan rezervoi një aeroplan privat me shpenzimet e tij, duke u nisur nga Nica në mëngjes me garancinë e mbërritjes në Verona jo vetëm në 15:00, koha e fillimit të lojës, por me kohë për të drekuar me Romagnoli dhe shokët.

Një demonstrim i shkëlqyeshëm i lidhjes me ekipin, i vlerësuar nga të gjithë, i cili padyshim ndikoi te lojtarët më të rinj, jo çuditërisht protagonistët e një ndeshje befasuese”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu