Pioli: Mëkat të dalësh kështu, meritonim më shumë në të dy ndeshjet! Mbi Champions…

Stefano Pioli u intervistua nga Sky Sport në lojën pas San Siro.

“Është një eliminim për të cilin na vjen shumë keq, në dy ndeshjet që luajtëm si një ekip që u përball me Manchester United i barabartë. Duhej të shënonim në pjesën e parë, do të kishte ndryshuar rrugën tonë.

Shumë keq, kemi bërë shumë për të arritur këtu. Mendoj se ekipi meritonte diçka më shumë dhe ne nuk ia dolëm”.

Për United: “Ata janë një ekip shumë i fortë, vitin e kaluar arritën në gjysmëfinale,  mundën City. Dy golat që shënuam ishin më shumë dobësi sesa cilësia e tyre dhe ne duhej të shënonim një gol sonte.

Nuk mund t’i fajësojmë lojtarët, më vjen shumë keq që dolëm nga kompeticioni, duhet të ngrihemi menjëherë, të zhytemi në kampionat dhe duam të bëjmë mirë menjëherë”

Për mungesat: “Unë shpresoja të arrija në këto dy sfida  me ekipin më të mirë të mundshëm. Ndryshimet që mund të kishim dhënë një dorë nëse do të kishim Rebic, Leao, Mandzukic … Por të dy paraqitjet ishin të shkëlqyera.

Jemi të rinj, por nuk duhet të kërkojmë justifikime, kjo ndeshje duhet të na bëjë të rritemi shumë. Na vjen keq që nuk shënuam një gol pavarësisht se kemi luajtur në mënyrë të barabartë kundër këtij kundërshtari niveli”.

Për zonën Champions: “Ankth jo, vështirësi po. Shtatë ekipet më të mira janë shumë të forta, të jesh atje për të luftuar do të thotë shumë. Ne kemi mundësinë të përfitojmë nga javët e plota dhe t’i bëjmë njëmbëdhjetë ndeshjet me një shpirt të shkëlqyeshëm.

Nuk do të jetë një qëllim i lehtë për t’u arritur, por ne kemi cilësitë për ta bërë atë”.

Pjesa e parë në Mançester: “Goli i Kessie i anuluar ndikoi jo pak. Nuk është justifikim por ka ekonomi në një ndeshje me eliminim direkt.

Por edhe sot nuk rrezikuam asgjë dhe kishim 2/3 shanse të rëndësishme, të vjen keq që nuk i shfrytëzuam. Vetëm një gol më shumë pati në të dy ndeshjet. Ekipi meritonte kohën shtesë të paktën”.

Në distancën midis futbollit italian dhe evropian: “Nga njëra anë më vinte keq për shortin, nga ana tjetër isha i lumtur sepse do të ishim përballur me një realitet që ka shpenzuar shumë para për vite me rradhë.

Duke parë këto shfaqje them se futbolli italian po afrohet, në të dy ndeshjet, duke mos qenë në kushtet më të mira, ne kemi treguar se futbolli italian mund të kthehet lart. Duhet të vazhdojmë të investojmë dhe të luajmë futboll intensiv”.

Për golin e pësuar: “Meite nuk ndjek Bruno Fernandes, ai mund të kishte shmangur topin në fillim, atëherë një ndërhyrje brenda zonës mund të humbet.

Ne bëmë një gabim duke lënë Pogba të pambuluar. Nga këtu, megjithatë, është e lehtë! Në fushë është e vështirë. Pogba ishte më i zoti”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu