Pioli me rekordet e Ancelottit dhe Allegrit jashtë fushe! Të dy ato sezone sollën vende të dyta… (Renditjet)

Fitorja e djemve të Pioli ndaj Fiorentinës ishte e çmuar dhe e merituar. Një tjetër paraqitje super jashtë fushe, e disata brenda pak kohësh (Romë, Verona, Mançester) e cila pa kuqezinjtë të përmbysin një disavantazh për herë të parë këtë sezon.

Dje pasdite, Milani absolutisht kishte nevojë të ngrihej nga eliminimi i rëndë nga Europa League.

Dhe për këtë u paraqit në Artemio Franchi në Firence me shumë vendosmëri dhe nuk humbi vendin e dytë të çmuar në këtë fazë të sezonit.

Falë golave ​​të Ibrahimovic, Brahim Diaz dhe Calhanoglu, ekipi i Pioli më në fund mund të buzëqeshë dhe të shikojë drejt së ardhmes me më shumë besim.

Por, pavarësisht nga fitorja e mbrëmjes, Milani ende po luan një sezon mbi parashikimet. Krahasuar me vitet e mëparshme, ekipi duket se ka rilindur dhe ekziston një figurë e rëndësishme që e konfirmon këtë.

Ne kemi parë kuqezinjtë të kenë më shumë sukses në ndeshjet jashtë fushe këtë sezoni, ndërsa vështirësitë më të mëdha erdhën në San Siro.

Me suksesin e mbrëmjes së djeshme, në fakt, Milani ka arritur dymbëdhjetë fitore jashtë fushe – nga katërmbëdhjetë të luajtura.

Ky numër i çon kuqezinjtë në një rekord të barabartë të arritur disa vjet më parë. Provë se ky vit është i bukur dhe i veçantë për ekipin e Pioli.

12 fitore jashtë këtë sezoni, duke barazuar rekordin e arritur në sezonet 2004/2005 dhe 2011/2012. Në të dy kampionatet e lartpërmendura, kuqezinjtë përfunduan në vendin e dytë, duke arritur kështu kualifikimin për në Champions League.

Në vitin 2004, Carlo Ancelotti u ul në stolin e Milanit, në 2012 Massimiliano Allegri.

Shpresojmë, pra, që ky rezultat mund të provojë edhe njëherë rekordin dhe pozicionin final!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu