PIOLI: “Kur rinisa stërvitjet në verë ata të tre i gjeta ndryshe. Jam me fat që kam Leaon. Scudetto? Theos nuk i tërheq veshin sepse…”

Stefano Pioli u intervistua nga Sky Sport në fund të ndeshjes kundër Spezia, të cilën Rossonerët e fituan 2-0 falë golave ​​të Diaz dhe Theo. Këto janë deklaratat e tij:

Për ndryshimet: “Covid nuk ishte i nevojshëm, por do të ishte e pakuptimtë të sillnim 23 lojtarë për vetëm tre zevendesime! Jam me fat që kam lojtarë shumë të fortë dhe të gatshëm. Ne luajtëm një javë shumë të nderlikuar për kokën dhe këmbët. Më pëlqeu ekipi edhe në pjesën e parë”.

Për skuadrën: “Nuk më duhej shfaqja e sotme për të kuptuar se kisha një skuadër të rëndësishme. Është për të ardhur keq të mos i kemi të gjithë. Së shpejti ne të gjithë do të jemi atje dhe do të jemi edhe më të fortë. Venezia i mbylli mirë hapësirat, ishte një lojë për të luajtur me intensitetin e duhur”

Për Brahim Diaz: “Ai është një djalë që gjithmonë ka besuar në cilësitë e tij dhe që kishte nevojë të ambjentohej në një kampionat tjetër.

Ai është një djalë cilësor. Vitin e kaluar kemi luajtur me një mesfushor, ai është një mesfushor sulmues me cilësi të pastër. Ai është kthyer me kënaqësi të madhe për të punuar në Milano me shokët e tij të skuadrës, jam i lumtur që ai po heq disa kënaqësi nga ky kthim”.

Në fazën mbrojtëse: “Nëse ata punojnë mirë përpara atëherë është më e lehtë për mbrojtësit të fitojnë duele. Puna e sulmuesve dhe mesfushorëve është shumë e rëndësishme: Rebic, Leao, Diaz i cili nuk humbet kurrë një futje. Nëse vazhdojmë me këtë punë atëherë do të jemi në gjendje të heqim disa kënaqësi”.

Për Leao: “Më besoni se gjëja më e mirë ishte të gjeja lojtarët gjatë verës të përmirësuar dhe të bindur dukshëm, Rafa është njëri prej tyre. Puna e kryer vitin e kaluar ka dhënë rezultate.

Po flasim për 20-vjeçarët, është normale që në një kampionat kaq të vështirë të ketë pasur vështirësi.

Ishte mirë të gjeja Leao, Diaz dhe Tonali aq të përmirësuar dhe më të fortë. Leao është një lojtar që mund të na bëjë të fitojmë çdo lojë, ne presim shumë prej tij. Çdokush mund të driblohet nga ai, është një avantazh i madh për fazën tonë sulmuese ”.

Për Tonali: “Unë gjithmonë flas shumë me lojtarët e mi, marrëdhënia krijohet me jetën e përditshme. Ne flasim mbi të gjitha për futbollin, Sandro gjithmonë ka punuar mirë dhe shumë.

Tani ai më në fund po tregon mjetet e tij fantastike, ai është një mesfushor i plotë. Ai duhet ta dijë se kjo është një pikënisje dhe jo një pikë mbërritjeje, do të ketë akoma shumë faza të vogla për t’u kapërcyer”.

A shihni skuadra më lart se e juaja? “Nuk e di, është gjithmonë e vështirë të krahasohen vlerat e skuadrave. Ka disa skuadra më me përvojë se ne, ne nuk kemi lojtarë në skuadër që kanë fituar aq shumë. Klubi më siguroi një skuadër shumë të fortë dhe të plotë.

Ne jemi te plote, tani luajmë në Spezia, pastaj Atletico dhe pastaj Atalanta. Skuadra duhet të jetë kështu, kam shumë titullare.

Më pëlqen të dëgjoj se lojtarët e mi duan të fitojnë titullin, ne jemi Milani dhe duhet të përpiqemi të fitojmë. Pastaj nëse ka skuadra më të forta ne do ta shohim atë në fushë. Por, dua qe meqe ata flasin per Scudetto, te ma deshmojne me pune dhe ne fushe”.

A do t’i tërheqësh veshët Theo i cili tha se donte të luftonte për Scudetto -n? “Absolutisht jo, këtë entuziazëm dhe ndjeshmëri që kemi krijuar me fansat tanë duhet ta ngasim si nje dallge.

Ne duhet të vazhdojmë të tregojmë se jemi një ekip i fortë që mund te luajmë atë. Të gjithë duan të fitojnë, diferencën e bëjnë ata që përgatiten më së miri për të fituar.

Nëse lojtarët e mi mendojnë se mund ta fitojnë Scudetto -n, atëherë ata duhet bëjnë një përpjekje të madhe, kjo është mënyra e vetme për të fituar “.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu