Pioli kërkon vetëm diçka në vazhdim dhe pastaj zbulon: “Në Spezia nuk mund të luhet mirë për këtë arsye…”

Stefano Pioli foli me mikrofonat e Dazn pas ndeshjes Spezia-Milan 1-2. Trajneri kuqezi ishte shume i kenaqur me suksesin e ekipit te tij.

Mbi Brahim dhe golat e mesfushorëve sulmues.

“Ata po punojnë shumë për ekipin dhe janë vendimtar në fazën e zoterimit dhe ate pa top. Ishte një lojë e komplikuar dhe kjo ishte një fitore e madhe. Ne luajtëm mirë, por jo shumë mirë dhe kjo është e rëndësishme”

Mbi personalitetin e treguar nga djemtë.

“Ta theksojme se kemi një ekip të ri, por djemtë besojnë në cilësitë e tyre dhe në mënyrën tonë të lojës. Ne nuk duhet të humbasim përulësinë, pritshmeria eshte shtuar, por unë ndiej qëndrime që më japin besim.”

Mbi disa situata taktike të ndeshjes.

“Ne donim t’i vinim lojtarët prapa tyre dhe kishte mundësi të sulmonim në thellësi. Në pjesën e parë e thyem mbrojtjen kundërshtare pak, ndërsa në pjesën e dytë e bëmë më mirë. Kishim pak situata të rrezikshme.”

Daniel Maldini gjeti golin

“Daniel ka talent, ai ka teknikë dhe e sheh lojën. Ai duhet të bëjë pak më shumë në shpejtësi dhe intensitet në shënim.

Ai duhet të rritet mbi të gjitha në atë aspekt. Ndeshja e parë si titullar qe ai kishte luajtur një vit më parë si një sulmues i dyte nuk ishte nje ndihme e madhe, por ai punoi shumë. Sot ai luajti në rolin e tij dhe shënoi një gol të bukur. Dani eshtë një lojtar që mund të na japë shumë në të ardhmen dhe që mund të rritet”.

Organika e gjerë…

“Mezi pres të kem një skuadër me me shume ne dispozicion. Klubi ka qenë shumë i mirë në sigurimin e një ekipi të plotë. Ne kemi shumë zgjidhje dhe kjo do të jetë përpjekja që do të duhet të bëjmë.

Ishte një nga ndeshjet te cilen e kisha frikë sot, kjo fushë nuk ka masat e duhura dhe nuk mendoj se është e saktë te luhet ne keto fusha! Ne luajmë çdo tre ditë dhe ka nevojë për shumë disponueshmëri dhe të gjithë djemtë që vijnë, japin gjithçka.

Ne duhet ta ushqejmë këtë forcë. Ne kemi qenë një ekip i fortë nga pikëpamja mendore dhe fitorja duke vuajtur na bën të rritemi. Ky është shpirti që duhet pasur”

Mbi shfaqjet e Leao dhe Saelemaekers.

“Sigurisht që pozicioni i Leaos na dha përparësi. Theo kishte lëvizje që shqetësonin kundërshtarët e tij. Saelemaekers bëri mirë dhe unë pres shumë prej tij, unë mendoj se ai mund të rritet në leximin e situatave të kundërta si ajo e Maggiore. Kur luani ju mund të bëni gabime por ata bënë mirë dhe ende mund të rriten”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu