Pioli kalon Gattuson! Pas Allegrit askush si trajneri kuqezi: por duhet qershia mbi tortë!

Duke marrë një ekuilibër të përgjithshëm të punës së Pioli që kur ai ka ardhur te Milani, me siguri mund të themi se trajneri ka bërë shumë mirë. Dhe në fakt, që kur Pioli ulet në stolin kuqezi, ekipi ka bërë një hap të madh përpara sa i përket rritjes dhe rezultateve në fushë.

Që kur u konfirmua te stoli kuqezi, Pioli ka treguar se di të drejtojë grupin e tij në mënyrën më të mirë të mundshme.

Ai e bëri atë koheziv, të qëndrueshëm dhe shumë të ekuilibruar në fakt. A ishte fati ai që ndikoi dhe komplikou planet e teknikut këtë sezon?

Mes Covid, dhe shumë, shumë dëmtimeve, Milani kaloi një periudhë mjaft mediokre, në të cilën rezultatet në fushë mungonin.

Gjurma e rezultateve të dobishme radhazi të fituara në pjesën e parë të sezonit u thye në mënyrë të pashmangshme me fillimin e vitit 2021.

Në disa raste, megjithatë, kuqezinjtë humbën ndeshjet e tyre për shkak të gabimeve të sjelljes dhe leximit taktik.

Dhe në këtë Stefano Pioli nuk mund të jetë plotësisht i pafajshëm.

Në të vërtetë, nëse mendojmë për disa ndeshje, të tilla si ato kundër Atalanta, Spezia dhe nëse duam Sampdoria (e fundit në kampionat), zgjedhjet teknike të vetë trajnerit dukeshin të pamjaftueshme.

Tani Milan, dhe Pioli, janë thirrur të bëjnë një përpjekje të madhe për të përfunduar sezonin në katër të parët e renditjes.

Kualifikimi për Ligën e Kampionëve është vendimtar, dhe trajneri kuqezi nuk mund të bëjë më gabime të caktuara në leximin e ndeshjeve.

Siç shihet gjatë gjithë vitit 2020, Pioli është trajneri që mund ta rikthejë Milanin në ekipin e shkëlqyer të së kaluarës. Nuk është rastësi që ai u bë trajneri më i gjatë kuqezi pasi Allegri u shkarkua nga Milani…

Pioli, 549 ditë te Milani

Po, Stefano Pioli ka kaluar Gennaro Gattuso në numrin e ditëve në stolin kuqezi. Ish-mesfushori i Milanit kishte mbijetuar 547 ditë; Pioli ka arritur në 549 ditë.

Trajneri nga Parma është bërë kështu ai që ka pasur kohëzgjatjen më të madhe post-Allegri.

Siç e kujtojmë mirë, Allegri udhëhoqi Milanin për katër vjet, nga 2010 në 2014.

Stefano Pioli, siç është përsëritur sot në konferencën për shtyp, ka dëshirën për të qëndruar në klubin kuqezi për aq kohë sa të jetë e mundur dhe për këtë arsye t’ia kalojë kolegut të tij Max Allegri.

Kjo është e mundur vetëm nëse rezultatet janë vazhdimisht pozitive përsëri siç ndodhën në vitin 2020. Dhe për ta realizuar këtë, kërkohet përqendrim dhe mbi të gjitha përulësi e madhe nga e gjithë grupi, duke përfshirë trajnerin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu