Pioli jep lajmin se kush mund të kthehet për sfidën e Champions League dhe justifikon Rebic-Giroud

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli në konferencën për shtyp pas fitores në Spezia:

“Ne treguam karakter. Donim të fitonim, donim të reagonim ndaj barazimit dhe ishim shumë të mirë në të. Nuk ishte paraqitja jonë më e mirë nga pikëpamja teknike dhe të qenit në gjendje të fitojmë ndeshje ku nuk shprehemi në mënyrën më të mirë është një hap themelor përpara”.

Çfarë këshille do të vazhdoni t’i jepni Maldinit?
“Shumë keshilla sepse është i ri. Ai mund të përmirësohet në finalizim, kjo mund t’i lejojë atij të ketë më shumë kohë në ndeshjen tjetër dhe ai ka cilësitë për të përcaktuar këto situata.

Ishte një lojë e vështirë, Spezia kishte sulmuar gjithmone kundershtarin deri më tani dhe sot mbeti mbrapa topit dhe te mesfusha e saj.

Pra hapësirat ishin më pak për mesfushorët sulmues. Kemi një vit që insistojmë që ai te futet brenda zones sepse nuk shkon shumë shpesh atje, goli është një situatë e rëndësishme. Shumë i lumtur për golin dhe debutimin, do të duhet shumë për të pasur edhe më shumë bindje dhe besim në potencialin e tij”.

Çfarë emocioni është një gol i shënuar nga një lojtar me atë mbiemër për botën e Milanit?
“Unë mendoj se një emocion i rëndësishëm. Maldini përfaqëson shumë për Milanin. Unë kam qenë lojtari i Cesare Maldini te U21 dhe kam luajtur pikërisht atje me Paolo, sot menaxher me të cilin jam çdo ditë bashke me Massara.

Pastaj stërvis djalin e tij!

Mund të na tregoni për postin dhe postimin e sotëm të Paolo Maldinit?
“Paolo dhe Massara zakonisht shohin fundin dhe nga fanellat në fund të stërvitjes në topat joaktivë ata e kuptojnë se kush po luan.

Ata janë menaxherë të nivelit të lartë, ata kurrë nuk flasin një ditë më parë për zgjedhjet që bëj. E qartë se Paolo do të ketë qenë shumë i emocionuar. Përveç që kishte peshën dhe përgjegjësinë e ekipit, sot ai kishte edhe emocionin e djalit të tij në fushë. Ne i kemi thënë mirupafshim në fund të lojës dhe ai ishte shumë i lumtur, veçanërisht për fitoren në fushë , por edhe për golin e djalit të tij”.

A ishte ekipi shumë i lumtur në fund?
“Po, të gjithë duhet të jenë. Ne u përpoqëm të ishim një ekip nga fillimi në fund. Nga pikëpamja e dinamizmit ne mund të kishim bërë më mirë, por na mungon mos fitimi i ndeshjeve kur nuk dominojmë.

Ndonjëherë pasaktësia jonë nuk na lejoi të kemi një ndeshje më të mirë, por të fitosh një ndeshje si kjo, në vapë, kundër një skuadre të fortë është e rëndësishme dhe na bën të kuptojmë se detajet bëjnë diferencën”.

Si jane te demtuarit?

“Unë kisha vendosur gjithçka, kisha në mendje të ndryshoja Rebic dhe Giroud dhe ta bëja atë pas nje pjese loje.

Rebic ishte në garën e pestë me radhë dhe siç është normale atij i mungonte shkëlqimi, ju mund ta shihni. Giroud u kthye pas Covid-19 dhe dhimbjes se shpines, kështu që është normale që ai vuajti ritmin e ndeshjes, por kjo ndeshje do të përmirësojë gjendjen e tij. Kalabria hyri mirë, ai është mirë, këto minuta do t’i bëjnë mirë për pjesën tjetër të lojës. Kjaer dhe Florenzi mund te kthehen ndaj Atleticos, te tjeret mbase pas pushimit…”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu