Pioli: Ja pse nuk qajmë Donnarumma dhe Calhanoglu! Kam grup të fortë! Risia e këtij sezoni do të jetë kjo gjë te Milani…

Milani i Stefano Piolit fiton tre pikë, kundër Sampdoria, falë golit të Brahim Diaz. Trajneri kuqezi ka komentuar në fund të ndeshjes për Sky Sport: “Sampdoria luajti një lojë të mirë në fazën mbrojtëse – pranon tekniku kuqezi.

“Më pëlqeu shumë loja jonë, ritmi dhe kërkimi i golit të dytë. E dija që ishim përgatitur mirë. Me vjen keq per demtimin e Franck Kessie. Ne bëmë siç ishte planifikuar. Isha i sigurt se do të ishim gati dhe se do të gjenim një ekip të fortë. Ne vuajtëm dhe na duhej kjo gjë”

Brahim Diaz – “Sigurisht që të gjithë mendojnë për performancën me Juventusin, unë bëra një zgjedhje për fazën mbrojtëse. Unë gjithmonë jam mbështetur tek ai, ka shumë personalitet dhe beson shumë në vetvete.

Pak mendjemadh, megjithatë, por qëndron në këto nivele. Ka shumë konkurrencë, ata që duan të luajnë duhet të jenë gati sepse të gjithë po luftojnë…”.

“Nëse e mbajmë këtë frymë, mund të marrim kënaqësi te tjera. Shpirti bën diferencën. Ndihem më i fortë se dy vjet më parë dhe lojtarët janë gjithashtu.

Është e vështirë të thuhet se ku mund të arrijmë, kundërshtarët janë të fortë. Ekziston një ekuilibër midis shtatë të parëve. Skuadra ime është e fortë, ne gjithashtu kemi lojtarë jashtë dhe më shumë do të vijnë. Jemi konkurrues dhe duhet ta ruajmë këtë frymë ekipore”.

Idetë e reja të lojës – “Ne u përpoqëm të ndërtonim me mbrojtesit e krahut te avancuar, kështu që Krunic dhe Tonali ishin themelorë. Ata ishin të mirë në cilësi dhe sasi. Edhe Saelemaekers, i cili di të lëvizë mirë, por duhet të gjejë më shumë saktësi në pasimin vendimtar.

Natyrisht nuk mund të jemi 100% në ndeshjen e parë, edhe pse më pëlqeu interpretimi i ndeshjes. Edhe me vuajtje ne u përpoqëm t’i jepnim goditjen finale lojës dhe ky është mentaliteti i duhur”.

Ardhjet e reja – “Unë nuk e di se si do të zhvillohet merkato, drejtuesit jane aktiv dhe ne mund të përmirësojmë cilësinë. Jam i kënaqur me grupin që kam dhe si e gjeta.

Jemi duke përgatitur shumë situata, nuk jemi të lidhur me një formacion apo rreshtim. Mundohem të shfrytëzoj sa më shumë tiparet e lojtareve që kam në dispozicion. Më vjen keq që e lë Romagnolin, kapitenin e skuadrës, jashtë. Kush e di ndoshta një ditë do të luaj edhe me tre mbrapa”.

“Ka shumë situata që mund të përmirësohen – pranon trajneri në mikrofonat e Dazn – jam i sigurt që kemi bërë një paraqitje të shkëlqyer. Më pëlqeu performanca e ekipit, por gjithmonë mund të bësh më mirë.

Jam i kënaqur me paraqitjet e Leao, Tonali, Krunic, të gjithë duhet të jenë gati pasi ne do të luajmë shumë. Ata duhet të vazhdojnë kështu ”.

Giroud – “Ai është një kampion, është inteligjent. Ai është një kampion për atë që është dhe për atë se sa mirë e bën ekipin të luajë.

Ka cilësi të mëdha morale dhe ai si Ibra janë të rëndësishëm për grupin. Golat do të vijnë “.

Maignan – “Mund të na japë epërsi numerike. Pasimi ose rivënia e tij e fuqishme mund të jetë e rëndësishme. Ne duhet të jemi të paparashikueshëm, jemi një ekip i fortë dhe të gjithë e dinë këtë. Nuk mund të kemi gjithmonë të njëjtën loje, përndryshe bëhet shumë e lehtë për kundërshtarët. Maignan është vërtet i fortë, një fillim i mbarë per te”

Calhanoglu -Donnarumma – “Ne nuk pendohemi për askënd. Ne kemi bërë zgjedhje të tjera. Klubi ka të njëjtat motivime si trajneri. Vështirësitë do të vijnë, por ne jemi gati t’i kapërcejmë ato”.

Florenzi – “Ai është një lojtar inteligjent dhe mund të luajë në role të shumta. Ai e di se si të qëndrojë në fushë dhe do të na ndihmojë të rritemi. Kemi shumë ndeshje dhe do të ketë vend për ata që stërviten me cilësi”.

Më i fortë ky Milan? “Sepse jemi rritur, si lojtarët ashtu edhe unë ndihemi më i fortë. Ne kemi një identitet loje, është e pashmangshme që të jemi më të fortë. Nuk do të thotë që do t’i fitojmë të gjitha ndeshjet, por do t’i luajmë ”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu