PIOLI: Ibra gaboi! Me Juven jo vendimtare, por nuk firmos kurrë për barazim. Nuk na intereson Interi

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli sot në konferencën e zakonshme për shtyp përpara ndeshjes ndaj Juventusit, ora 20:45, ditën e mërkurë. Trajneri kuqezi foli mbi disa tema.

Çfarë Juventus pret nesër?

“Unë pres një Juventus në rritje. Ata duhej të fillonin një rrugë të re, kështu që është normale të humbasin pak terren, por janë një ekip i vështirë për t’u përballur. Do të na duhet një ndeshje shumë e kthjellët. Juventusi është i fortë, por ata do të përballen me një Milan që është i gatshëm dhe i fortë”

Cila statistikë preferoni?

“Ka shumë të dhëna të rëndësishme që dëshmojnë se sa mirë po bëjmë. Ne gjithmonë i kemi vendosur vetes qëllime të vogla. Nesër duam të përpiqemi të fitojmë edhe kundër Juventusit.”

Si po jetohet prag ndeshja?

“Milan-Juventus është gjithmonë një ndeshje e madhe. Një përballje e rëndësishme dhe ne e dimë atë. Por kampionati është një maratonë, kjo është vetëm një lojë, e rëndësishme, por jo vendimtare.

Ne duam të zhvillojmë një ndeshje të shkëlqyeshme, duke ditur që brenda lojës do të hasim disa vështirësi”.

Si është Ibra dhe a mund të jetë Leao zëvendësi i tij?

“Unë e qortova Ibrën për atë video të potuar sepse gazetarët  më bombarduan me mesazhe për të zbuluar nëse ai u shërua. Ai është më mirë, po punon mirë, por nuk do të jetë nesër. Leao po rritet, ai nuk ka të njëjtat karakteristika si Ibra dhe për këtë arsye duhet të kuptojmë se si t’i shërbejmë atij. Shoh tek ai një dëshirë të madhe për t’u rritur dhe përmirësuar”.

Çfarë ndeshje do të jetë nesër?

“Të gjitha ndeshjet shërbejnë për të treguar vlerën tonë. Nesër do të kemi një kundërshtar të nivelit të lartë përpara dhe për këtë arsye do të duhet të rrisim performancën tonë”.

A ka ndryshuar hierarkia e Serie A?

“Për ne, po! Kemi grumbulluar 17 pikë më shumë se vitin e kaluar. Rruga është e duhura, por nuk mund të flasim për një ndeshje vendimtare në javën e 15-të, ne i përballojmë të gjitha ndeshjet si një ndeshje vendimtare. Do të jetë një ndeshje e rëndësishme”.

A ndikon tek ju që jeni bërë një njeriu i kopertinës?

“Gjëja që më kënaq më shumë është sigurisht ajo që klubi dhe lojtarët mendojnë. Unë përpiqem të jem shumë i ekuilibruar, por unë kam motiv të madh për të bërë më mirë dhe më mirë. Ne jemi shumë të rinj, të gjithë jemi të përqendruar të bëjmë edhe më mirë. Ne e dimë që në futboll gjërat mund të ndryshojnë shpejt”.

A do të firmosnit për një barazim?

“Nëse i afrohemi ndeshjes me mendimin për të barazuar, kjo do të thotë të rrezikojmë humbjen. Nesër duhet të përpiqemi të luajmë sa më mirë. Duam të përpiqemi të fitojmë edhe nesër. Jam i lumtur që në fund të ndeshjes të shoh një ekip që ka dhënë gjithçka”.

A ndikon fakti që luani pas Interit?

“Jo. Ne e përgatisim ndeshjen me përqendrim të madh, pavarësisht nga rezultati i të tjerëve. Duhet të mendojmë vetëm të bëjmë mirë nesër, është shumë herët të mendojmë për klasifikimin”.

A mundet që Juve ta humbasë Scudetton nesër?

“Jo, ka ende një rrugë të gjatë për të bërë. Ka ende vend për t’u rikuperuar, veçanërisht për një ekip të fortë dhe me përvojë si Juve”.

Mesfusha është në një emergjencë. Keni menduar për zgjidhje të tjera përveç Krunic?

“Gjithmonë, strategjia fillestare përgatitet, atëherë gjithmonë ekziston një plan B nëse gjërat nuk shkojnë mirë”.

Kjaer tha se askush nuk është më i fortë se Milani …

“Ka qenë kështu deri më tani, rezultatet e thonë këtë. Kemi grumbulluar shumë pikë, kështu që qëndron ajo që tha Kjaer. Por ne duhet të vazhdojmë ta provojmë veten, gjithashtu sepse ka shumë ekipe të tjera të forta.

Janë shtatë skuadra që duan të përfundojnë midis katër të parëve. Do të jetë një luftë e shkëlqyeshme deri në fund dhe ne duam të jemi atje”.

A është Simakan afër Milanit?

“Diskutimet me klubin janë të vazhdueshme. Nëse ka një shans për të përforcuar ekipin, ne do ta bëjmë”.

A është Conti në merkato?

“Askush nuk është në tregun e transferimeve. Conti është i besueshëm, hierarkitë kanë ndryshuar kohët e fundit, por në futboll ato mund të ndryshojnë shpejt. Unë shpesh u them lojtarëve të mi gjithashtu këtë”.

A mund të përdoret tani fjala Scudetto?

“Ne duhet të vazhdojmë kështu dhe të përmirësohemi më tej. Për të bërë mirë na duhen dy gjëra: intensiteti dhe cilësia. Nëse i mbajmë të lartë këta dy faktorë, ne mund të jemi protagonistë për një kohë të gjatë”.

Si e shikon Krunic?

“Fillimisht, duhet që skuadra të ndihet mirë në fushë. Krunic është me ne për merita dhe karakteristika, unë nuk do t’i them asgjë në veçanti, por vetëm që të ketë vëmendje”.

Çfarë Milani mund të presim nesër?

“Në Benevento prisja një fillim si ky dhe për shkak të pushimeve. Ne kishim nevojë për të pushuar, por mund të ndodhë në ndeshjen e parë pas pushimit që të mund të luftojmë pak. Nesër do të jemi më mirë mendërisht dhe fizikisht. Agresivë aq sa duhet. Do të nevojitet një qartësi e madhe”.

Në korrik fituat 4-2 ….

“Ajo që ishte ishte. Në korrik ishte e rëndësishme për të fituar atë ndeshje, por është e kaluara. Nesër do të jetë e vështirë. Ndeshja e fundit e kampionatit duhet të merret si shembull për t’i treguar ekipit se ndeshjet nuk mbarojnë kurrë. Ne ishim nën dy gola, por më pas fituam 4-2. Skuadra e ka provuar këtë dhe tani ata gjithmonë besojnë në të. Kjo cilësi është e rëndësishme”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu