Pioli i zhgënjyer por jo i dorëzuar: Me punë të mirë dilet, java më e keqe e sezonit! Handanovic sot…

Trajneri Stefano Pioli u intervistua nga DAZN në fund të Milan-Inter dhe foli i zhgënjyer për rezultatin. Tekniku kuqezi analizoi shumë gjëra…

Çfarë peshoi më shumë?

“Goli menjëherë pas 5 minutash. Ne luftuam për të gjetur cilësi dhe intensitet. E lejuam Interin të presë dhe të rifillojë. Ne nuk ishim në gjendje të shënonim në momentin tonë më të mirë, e merituam barazimin në atë moment. Te goli i dytë duhet të ndalonim veprimin e tyre”.

A mungon Ibra?

“Është e qartë që një qendër sulmues është i kushtëzuar nga performanca e ekipit. Handanovic nuk kishte bërë kaq shumë pritje prej një kohe të gjatë. Ka qenë një javë e vështirë, por ne do të shërohemi”.

Kishte një mungesë cilësie?

“Ne nuk ishim aq agresivë, sepse nuk donim të hapeshim shumë dhe t’i jepnim shumë një-për-një Interit. Nuk është e lehtë të shkosh te mbrojtja e tyre dhe t’ua marrësh topin, menaxhimi i tyre është shumë i kthjellët”.

A është një kohë e ndërlikuar me të rinjtë tani?

“Fuqia jonë ka qenë gjithmonë ekuilibri dhe besimi në punën tonë. Nëse do të na ishte thënë një vit më parë që tani do të ishim të dytët në renditje, të gjithë do të kishim kërcyer nga gëzimi, por tani nuk duhet të jemi të qetë.

Me siguri nuk duhet ta harrojmë rrugën tonë, kjo duhet të na mësojë se duhet të bëjmë diçka më shumë. Nata e keqe ishte ajo e Spezia, jo sot.

Na vjen keq për tifozët, por ne e bëmë lojën. Duhet të rrisim nivelin e shumë situatave që kanë qenë më poshtë në këto ndeshje. Kur humbet duhet të punosh më shumë dhe të punosh mirë”.

A ka ndonjë çështje fizike në këtë kohë e lidhur edhe me ndeshjet në Europë?

“Të dhënat që kemi nuk janë inferiore ndaj kundërshtarëve tanë. Ne ishim skuadra e vetme që bëmë përgatitjet, tani lojtarët që luajtën më shumë për shkak të dëmtimeve kanë luajtur shumë, ndërsa të tjerët duhet të luajnë më shumë për të gjetur gjendjen.

Por këto janë situata që mund të ndodhin në një sezon. Kjo ishte java e parë e vërtetë të keqe të këtij sezoni, të enjten e ardhshme duhet të jemi më mirë se kundërshtarët tanë për të kaluar raundin dhe pastaj të mendojmë për kampionatin”.

Zëvendësimi i Ibrahimovic?

“Ai kërkoi një ndryshim për shkak të një ngërçi, nuk ishte më në gjendje të vraponte. Pastaj do të shohim se çfarë zgjedhjesh të bëjmë për të enjten dhe të dielën”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu