Pioli i tërhq veshin Tonalit dhe thumbon VAR! “Favoritët? Tre ekipe janë më të forta! Ja çfarë pres nga Leao”

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, pas suksesit 2-0 ndaj Beneventos së Inzaghit, foli për ndeshjen, momentin, grupin dhe individët.

Për Leao: “Rafa ka një potencial të madh, unë jam i lumtur që ai po e konfirmon atë më vazhdimisht se sezonin e kaluar. Ai është i ri, ne kemi nevojë për durim por ne presim shumë”.

Për suksesin: “Një tjetër fitore e rëndë, ne vendosëm zemrën tonë në fushë”

Klasifikimi: “Nuk e lëmë veten të vihet nën presion nga rezultatet e kundërshtarëve, ne i bëjmë presion vetvetes. Ne nuk ishim të kënaqur me mënyrën se si e filluam ndeshjen, kishte një vëmendje të madhe dhe kompaktësi. Të gjitha fitoret janë të rënda për një grup i ri si i yni. Tani le të shohim Juventusin dhe të bëhemi gati për të mërkurën”.

Për Tonalin: “Unë e përqafova atë në dhomat e zhveshjes, ai ndihej keq për gabimin dhe që e la ekipin me dhjetë.

Me VAR të gjitha faullet duken të rrezikshme dhe të dhunshme, por ishte dinamika e lojës, Tonali do të mësojë nga kjo ndërhyrje.

Ashtu si penalltia ndaj Lazio, Kalulu e prek Correa pasi bie nga kërcimi, por në dinamikë është thjesht situatë. Nëse ndalon imazhin atëherë çdo ndërhyrje duket e rëndë.

Më vjen keq që mbetëm me dhjetë, por Sandro do të mësojë nga kjo situatë, ai humbi topin pasi gaboi kontrollin, një lojtar si ai mund të bëjë më mirë dhe sigurisht do të mësojë”.

Për Juventusin: “Do të jetë një ndeshje e bukur, për mua Juventusi, Interi dhe Napoli vazhdojnë të jenë më të fortat.

Duhet të mendojmë ndeshje pas ndeshje, të shijojmë fitoren dhe do të përgatitemi për ndeshjen tjetër. Po flasim për një ekip që ka fituar nëntë tituj kampionati radhazi, nuk është një ndeshje vendimtare.

Do të duhet të shohim renditjen tonë në prill, forca jonë është të mendojmë për ndeshjen e ardhshme. Le të mos harrojmë se po luajmë kundër Juventusit dhe na mungojnë lojtarë të rëndësishëm”.

Ekipi: “Fryma e djemve është një nga sekretet tona, ne fitojmë ndeshje sepse kemi cilësi, i fitojmë ato sepse bëjmë një vrapim më shumë, madje edhe më të talentuarit. Nëse të gjithë bëjnë një përpjekje mund të arrijmë rezultate të rëndësishme. Ne jemi ambiciozë, do të përpiqemi të fitojmë edhe ndeshjen tjetër”.

Për atë që Leao ka përmirësuar: “Ne jemi duke këmbëngulur që ai duhet të fillojë të sulmojë hapësirat pa top, ai është shumë i mirë me topin.

I ka cilësitë dhe është një punë taktike dhe mendore. Duhet të mësojë të punojë gjatë lojës me intensitet mendor, për të kuptuar lëvizjet dhe hapësirat. Secili lojtar duhet të shfrytëzojë maksimalisht karakteristikat e tij. Leao është i shpejtë dhe teknik”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu