Pioli i tërbuar me ekipin për rastet e humbura! Mbron Donnarumma nga kritikat dhe tregon si duhet përgatitur Juventusi

Duke folur në Sky Sport, Stefano Pioli foli në ndeshjen pas-ndeshje të Milan-Benevento. Këto janë pyetjet dhe përgjigjet:

“Ishte shumë e rëndësishme që fituam. Skuadra, edhe pse e fortë dhe me mendjen e çliruar, vuajti shumë nga dy humbje.

Ne ishim mendërisht të mirë në vendosjen e kësaj performance në fushë. Vetëm dy gola me 11 shanse të krijuara janë të pak…. Rëndësi ka fitorja dhe tani të mendojmë për ndeshjen tjetër”

“Fitorja është mënyra e vetme për të bërë mirë në garën e javës tjetër. Kjo fitore duhet të na japë bindjen e cilësive tona.

Ne duhet të jemi të vëmendshëm dhe të vendosur. Do të kemi një javë për t’u përgatitur mirë për një sfidë shumë stimuluese”

Rreth Donnarumma dhe rinovimi që vonon…

“Donnarumma është portieri i Milanit. Ai ka një profesionalizëm të madh dhe është plotësisht i përfshirë në punën tonë.

Ai është i qetë dhe i përqendruar si të gjithë të tjerët. Të gjitha këto çështje jashtë punës së Milanellos na çojnë në rrugë të gabuara.

Duhet të mendojmë ndeshjen tjetër dhe unë shoh një grup të përqendruar në këto dinamika, një grup i fortë por jo i pagabueshëm që do të përpiqet të bëjë përpjekjen e fundit për të arritur një qëllim të rëndësishëm për ne.

Por edhe për mbështetësit që na mbështesin ne dhe ekipin. Kemi nevojë për pozitivitet”

Por, çfarë mungoi sot?

“Me siguri nuk ndodh që çdo ndeshje të ketë 11 raste shënimi dhe kjo do të thotë që manovra ishte e një niveli të lartë.

Një përqindje më e mirë e konkretizimit do të jetë e rëndësishme por nuk ndodh që çdo ndeshje të ketë këto dinamika sulmuese.

Kështu që duhet të jemi cinikë dhe të vendosur. Ne duhet të jemi të përqendruar dhe të mos lejojmë situata që mund të jenë të rrezikshme “

“Performanca e ekipit dhe reagimi në një nivel mendor që dha përgjigjen.

Performancat individuale ishin të mira. Dy humbjet radhazi janë të shumta dhe të rënda, por kjo nuk duhet të nënvizojë se nuk kishte paraqitje me Sassuolo dhe Lazio.

Ne nuk ishim në një periudhë të errët, por në një periudhë rënie, ku humbëm diçka në krahasim me fazën e parë.

Ne ramë, por ka shumë shkaqe në rënien tonë. Unë gjithmonë kam thënë që llogaritë bëhen në fund. Tani ne duhet të qëndrojnë të përqendruar dhe të luajnë këto 4 lojëra me besim dhe entuziazëm”

Tani Juventusi, që në San Siro fitoi 3-1…

“Ishte një ndeshje e veçantë. Nuk ishte formacioni ynë më i mirë i mundshëm. Ndeshja ishte më e ekuilibruar sesa ajo që tha rezultati, por Juventusi ka individualitet që ne nuk ishim të mirë në ndalonim. Ne do të duhet të vendosim një paraqitje të kujdesshme”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu