PIOLI: “Edhe 3 km drejt majës! Na quajtën gjysmë të vdekur, por unë jetoj në një ishull të lumtur. Ju nuk e dini, por këta djem…”

Mister Pioli u intervistua nga Sky Sport në fund të Torino-Milan 0-7.

A duhet të lëvizin ata çdo udhëtim këtu në Torino? “Dy ndeshje kaq të vështira jashtë dhe dy paraqitje kaq të rëndësishme janë një shenjë shumë e rëndësishme. Ende po na mungon një fitore dhe duhet të mendojmë për tjetrën ”.

A e shihni tashmë Ligën e Kampionëve? “Jemi 3 km nga maja, derisa ju të ngriheni… Çdo gjë mund të ndodhë përpjetë. Dy javë më parë ata na dhanë të gjithëve për gjysmë të vdekur, tani kemi fatin në duar. U kërkova djemve të luanin më mirë sesa kundërshtarët e tyre sepse nëse luani më mirë keni një shans më të mirë për të fituar dhe ne e bëmë atë ”.

Çfarë ju ka mahnitur më shumë këto ditë? “Gjithmonë u thosha djemve se isha me fat që të bëja trajner jo vetëm çdo grup, një grup që ndërtoi vetë. Klubi gjithmonë na ka mbrojtur, është mirë në Milanello.

ËShtë një grup i veçantë, ata e vlerësojnë dhe e duan njëri-tjetrin. Nuk ka një episod të vetëm, por ka kaq shumë gjëra që mund të them. Ne kemi punuar për një vit e gjysmë dhe kjo tregon, por do të mund të festojmë vetëm kur ta bëjmë ”.

Për karakterin e ekipit: “Ne jemi bërë një ekip i fortë nga pikëpamja mendore. Asnjëherë nuk harroj që unë trajner një ekip shumë të ri që është bërë i pjekur dhe solid, ka vetëdije. Stepshtë hapi më shpërblyes për punën tonë ”.

Për Theo: “Nëse ai luan me këtë vëmendje, të jesh brenda lojës me pak më shumë gjallëri mendore është shumë e fortë. Ai mund t’i bëjë shumë mirë të dy fazat, me aftësitë e tij fizike mjafton të qëndrojë brenda lojës që shumë mirë të bëhet një nga më të fortët.

Ai ka luajtur vetëm vazhdimisht për një vit e gjysmë, unë gjithmonë i them se ai nuk duhet të jetë i kënaqur me talentin. Ai ka një forcë dhe cilësi të jashtëzakonshme fizike, shumë mirë që dëshiron të bëhet më i forti dhe duhet ta provojë atë çdo ditë ”.

Për euforinë e ekipit: “Derisa të kaloni vijën e finishit nuk mund të hiqni dorë nga asgjë. Ne kemi bërë aq shumë sa duhet të mbajmë një javë. Skuadra e meriton atë dhe klubi e meriton atë, në situatën që kemi provuar klubi ka qenë fantastik, nga pronësia te zona teknike. Milanello është një ishull i lumtur.

Ne jemi duke ndërtuar diçka që mund të na japë fryte të menjëhershme dhe që do të na japë shumë gjëra për të ardhmen ”.

Si eshte Ibra “Për evropianët nuk e di. Shpresojmë ta kemi për të fundit me Atalanta. Zlatan është një fenomen dhe ai gjithashtu do të dalë nga kjo situatë ”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu