Pioli e grumbullon! Kush është Emil Roback, talenti suedez i Milanit “dërguar” nga Ibrahimovic

Sulmues, suedez, pjesë e Milanit: jo, nuk po flasim për Zlatan Ibrahimovic, por për Emil Roback, goditja e parë e Milanit në merkaton e sezonit 2020/2021.

Kuqezinjtë shpenzuan 2 milion euro për të rrëmbyer lojtarin nga Hammarby, klub në pronësi të Ibrahimovic, i cili sponsorizoi operacionin.

Ibra garantoi për cilësitë e Roback, por Milani e kishte ndjekur lojtarin për ca kohë përmes udhëheqësit të skautimit Moncada.

 Dhe, duke pasur parasysh urgjencën ofensive, e përkeqësuar nga dëmtimi i Rebic, Emil së shpejti mund të ketë mundësinë për të provuar vlerën e tij, duke qenë se ai u thirr për ekipin e parë në funksion të ndeshjes kundër Sassuolo.

I lindur në vitin 2003, me kombësi suedeze, Roback u rrit në akademinë e të rinjve në Hammarby dhe nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale janarin e kaluar vetëm 16 vjeç.

Pas një periudhe huazimi te Frej, u kthye në Hammarby duke debutuar në Kupën e Suedisë kundër IFK Goteborg në qershor.

Tashmë në 2019 ai bëri debutimin e tij me ekipin kombëtar Suedez Under-17, duke shënuar golin e parë kundër Danimarkës në një miqësore.

Roback menjëherë tregoi cilësi fizike dhe teknike të një niveli të caktuar, deri në atë pikë sa të krahasohej me Henry nga personat e brendshëm të klubit.

Krahasime të pakëndshme mënjanë, Roback është lloji i sulmuesit që i pëlqen të fillojë larg porte, duke kapur topin në 30 metrat e fundit, shpesh në krah, dhe më pas të synojë portën duke përdorur aftësitë e tij të vrapimit dhe teknikën.

Ndonjëherë ai e ekzagjeron në veprimet personale, por përvoja në Itali sigurisht do ta ndihmojë atë të rritet nga pikëpamja taktike dhe mendore.

Roback, i cili kishte përgatitje para-sezonale me ekipin e parë dhe gjithashtu luajti disa miqësore, të tilla si ajo në San Siro kundër Monza.

Pastaj u bashkua me Milan Primavera, por iu desh të ndalet menjëherë me një dëmtim të kyçit. Pioli e ka provuar kryesisht si një anësor, por Emil me siguri mund të luajë edhe si qendërsulmues.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu