Pioli: E dimë se sa pikë duhen për Champions. Rinovimet? Besoj se gjithçka varet nga kjo gjë!

Stefano Pioli ka folur sot në konferencën për shtyp në prag të rifillimit të kampionatit pas ndërprerjes për shkak të kombëtareve.

Milani do të luajë ndaj Sampdorias të shtunën, ora 12:30, dhe trajneri e ka përgatitur këtë ndeshje shpejt pasi vetëm dje janë kthyer të gjithë.

A rriten përgjegjësitë në këtë fazë?

“Ne gjithmonë kemi marrë përgjegjësi me shumë bindje dhe besim. Vjen një moment vendimtar, gjithçka që kemi bërë deri më tani është të jemi këtu.

Të gjitha ndeshjet do të jenë të vështira dhe duhet të japim më të mirën tonë, duam të shkojmë në fundin e sezonit pa keqardhje, duke luajtur si Milan”.

Si ndihen lojtarët pas këtyre dy javëve?

“Nëse do të mundja, do t’u kisha dhënë pushime të gjithëve, na duhej ky pushim. Pesë lojtarët që mbetën janë mirë, ata që u kthyen nga ekipet kombëtar janë kthyer në gjendje të mirë, përveç Brahim Diaz që ka probleme dhe ne do ta vlerësojmë atë sonte”

Si duhet përgatitur sfida e nesërme?

“Ne besojmë plotësisht në atë që bëjmë. Qetësia, besimi është mënyra jonë e të punuarit.

Dhjetë ndeshje janë shumë, lufta do të jetë shumë e vështirë, duhet të mendojmë për ndeshjen e nesërme.

Është e rëndësishme, e vështirë, kundër një ekipi të motivuar dhe i stërvitur nga një trajner i shkëlqyeshëm, unë e respektoj atë sepse ai ishte trajneri që më dha më shumë në karrierën time si trajner “

Si i shihni lojtarët që nuk kanë rinovuar ende?

“Qetësia është ajo që shoh në sytë e Zlatan, Calha, Gigio, lojtarët që po negociojnë rinovimin. E ardhmja e tyre tani është te ne, do të ndryshonte gjithçka nëse ne do të shkonim ose jo në Champions League, shoh një shumë përqendrim dhe vëmendje “.

Sa pikë mungojnë për Ligën e Kampionëve?

“Ne ende duhet të marrim shumë pikë. 75 mund të jetë pragu i duhur, por është e vështirë të llogaritet. Ka akoma shumë përplasje të drejtpërdrejta”

Si e shpjegoni ndryshimin midis Milanit në San Siro dhe larg tij?

“Numrat tanë në San Siro janë dukshëm më të ulëta se numrat jashtë fushe. Kjo është arsyeja pse bëhet e rëndësishme të kthehemi për të fituar në stadiumin tonë”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu