Pioli duartroket ekipin e tij dhe rrëfen diskutimin që i mbajti në pushim kur ekipi po humbiste!

Stefano Pioli foli në konferencën pas ndeshjes së barazuar kundër Verona. Trajneri kuqezi u duk i mërzitur nga rezultati por jo nga loja që pa te ekipi i tij.

Sa nga shpirti dhe grinte jote ka në këtë mentalitet?

“Ne krijuam frymën duke punuar së bashku dhe duke dhënë më të mirën tonë, duke lënë fushën pa energji! Fryma duhet të ruhet. Sa keq që nuk fituam”

Çfarë i the ekipit në fund të pjesës së parë për t’i bërë ata të reagojnë?

“Ne gjithmonë bëjmë vlerësime që ndikohen shumë nga rezultati. Sipas mendimit tim, ne krijuam shumë edhe në pjesën e parë, pësuam në dy topa joaktivë.

Milan, Pioli: "Troppe occasioni concesse. Siamo stanchi ma molto forti"

U përpoqëm të stimulonim veten, menduam se mund ta fitonim ndeshjen dhe i thamë vetes që absolutisht nuk mund ta humbnim” .

A po mungon ndihma e Bennacer në fazën e ndërtimit?

“Jo, për mua Bennacer luajti një lojë fantastike sot. Ai është rritur shumë, ai tregon intensitet dhe cilësi në zgjedhjet e tij.

Ai përbën një mesfushë niveli bashkë si Kessie, Tonali dhe Krunic mund të bëhen si ata. Nëse e thërras Bennacer, e bëj sepse dua të mirën dhe kjo ndodh me të gjithë”.

Pioli: "Milan, reazione da squadra. Ibra mi ha detto che è stanco" - La  Gazzetta dello Sport

Si prisni të gjeni lojtarët kur ekipet kombëtare të kthehen?

“Unë pres që ata të jenë mirë, para së gjithash. Gjithashtu sepse më pas do të kemi një periudhë shumë të rëndësishme, sepse do të ketë shumë ndeshje. Unë pres t’i gjej me të njëjtën frymë, duke filluar me ndeshjen kundër Napolit”.

Çfarë do të thotë një reagim i tillë nga ekipi?

“Se jemi rritur shumë dhe ne jemi një ekip i vërtetë, i cili mund të kalojë një mbrëmje të keqe, por që gjithmonë jep gjithçka, me një shpirt të shkëlqyeshëm”.

Serie A, Milan-Verona 2-2: Ibrahimovic salva Pioli nel finale

Mbizotëron keqardhja që nuk ke fituar duke luajtur si kjo apo kënaqësia për reagimin e ekipit?

“Unë mendoj se të dy gjërat janë në rregull. Gjithmonë ka keqardhje, por kjo ndeshje gjithashtu na jep vetëdijen se jemi në një nivel shumë të mirë. Konkurrenca është shumë e lartë, ne duhet të jemi në rrugën e duhur.”

Goli i katërt i pësuar nga shtatë në kampionat erdhi sërish në goditje standarte! Si e shpjegoni atë?

“Ne patjetër që duhet të përmirësohemi, t’i kushtojmë më shumë vëmendje këtyre situatave. Nuk kemi shumë centimetra si ekip, por e dimë që mund të përmirësohemi”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu