Pioli: “Do të rritemi, por ato 25′ e para. Ja çfarë më tha Klopp pas ndeshjes. Ai u afrua kur isha me Maldinin…”

Në fund të ndeshjes mes Liverpoolit dhe Milanit, e cila përfundoi me fitoren e Reds 3-2, trajneri i kuqezinjve Stefano Pioli foli për Sky Sport për të komentuar gjithcka.

I zemëruar për humbjen?

“Patjetër që po, është e qartë se rezultati është vendimtar. Ne duhet t’i japim merita Liverpoolit që tashmë ka një lojë me intensitet më të lartë se e jona, veçanërisht në 25 minutat e para.

Pasi dolëm mirë nga ai ritem dhe dominim, kthyem gjithcka, por duhet të pendohemi për dy golat që pësuam në pjesën e dytë për shkak të cilësisë së kundërshtarit, por edhe për gabimet tona”.

Qasja ishte shumë e ngarkuar?

“Jo, ekipi ishte i motivuar. Ne prisnim një fillim të fortë nga rivalët tanë. Ne ishim shumë statikë dhe nuk mund të dilnim nga presioni. Mjedisi dhe cilësia e kundërshtarëve na vune në vështirësi. Pastaj bëmë më mirë ”.

Dialogu me Maldinin dhe Klopp në fund të lojës?

“Me Maldini ne flasim gjithmonë për performancën kolektive dhe individët. Pastaj Klopp arriti duke buzëqeshur për fitoren dhe tha se ishte një ndeshje e bukur dhe me emocione. Shumë keq për rezultatin sepse do të kishte qenë e rëndësishme të fillonim grupin me një rezultat pozitiv” .

Në çfarë gjendje shpirtërore largohet ekipi dhe ju?

“Unë largohem me dijeninë se ekipi mund të rritet akoma. Niveli i Ligës së Kampionëve është vërtet i lartë. Detajet bënë ndryshimin ”.

Pasime te ngadalshme te topit?

“Ne kishim përgatitur disa pozicione per kundersulm, por ata ishin të forte në presion dhe të kujdesshëm. Ne e sulmuam mirë thellësinë ndonjëherë, por koha nuk ishte e duhur.

U desh pak më shumë lëvizje për të gjetur më shumë trajektore kaluese, por presioni i tyre na shqetësoi”.

Gabimet në fillim të pjesës së dytë?

“Përtej fuqisë së Liverpool, ne duhet të përmirësohemi në golat eë pesuar. Ne lamë disa pasime ku zakonisht bëjmë shumë më mirë ”.

Në disa momente, a do të ishte më mirë një top i gjatë?

“Në disa raste ne u përpoqëm, por nuk kishim një sulmues për ta mbajtur atë peshe”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu