Pioli, çfarë “shigjetimi” Donnarumma-s: “Milani nuk e mbrojti? Gaboheni, e pagoi deri ditën e fundit, pastaj…”

Stefano Pioli është një nga arkitektët kryesorë të rilindjes së Milanit pas një periudhe të vështirë. Ai arriti të lere shenjën e tij në ekip dhe rezultatet nuk vonuan.

I intervistuar nga gazeta Il Giornale, trajneri i kuqezinjve shpjegoi se si Djalli është transformuar: “Tashmë në janar 2020 pashë ndryshimin, i cili përkoi me ardhjen e Ibra dhe Kjaer. Gjatë bllokimit ne kishim shumë kohë për t’u njohur nga distanca. Kur u kthyem në Milanello, edhe pse e ndamë grupin në katër, ndjesia ishte se e njihnim më mirë njëri -tjetrin”.

Pioli gjithashtu kujtohet për lajmet mbi Ralf Rangnick dha si pasardhës të tij të sigurt, por ai përsërit një koncept: “Unë kurrë nuk jam ndjerë i pasigurt. Sepse unë gjithmonë kam besuar në fjalët e Gazidis disa orë para ndeshjes kundër Genoa.

Ai tha para lojtarëve: Ne të gjithë jemi nën vezhgim, te japim gjithçka dhe në fund do të vendoset. Mos dëgjoni mediat, sepse nuk kemi bere asnje zgjedhje. Kështu që kurrë nuk u ndjeva jashtë Milanit, as kur lexoja titujt mbi Rangnick”.

Trajneri i Milanit pyetet nëse zbulimi i Mike Maignan është i tiji: “Kur luajmë kundër një rivali evropian – shpjegon ai – ne të stafit zakonisht shohim 4-5 ndeshje për të kuptuar se me kë do të takohemi.

Dhe në ato video Mike më kishte goditur. Pastaj kur erdhi në San Siro, e pashë dhe u ndjeva i përfshirë me ekipin e tij. Ne e ndoqëm atë me stafin e portierëve tanë të cilët konfirmuan gjykimin”.

Pastaj flasim për kontratën e tij me Milanin, e cila skadon në qershor 2022: “Në kokën time kontrata me Milanin nuk përfundon. Unë kam një marrëdhënie simbiotike me Maldini, Massara dhe Maldini. Unë jam mirë në Milanello dhe ne të gjithë kemi të njëjtat ambicie”.

Një pyetje ka të bëjë edhe me vërshellimat e bëra ndaj Gianluigi Donnarumma në Itali-Spanjë:

“Gigio dha gjithçka për Milanin deri ditën e fundit dhe klubi u përgjigj duke e mbrojtur atë dhe duke e paguar atë deri në ditën e fundit. Presidenti Scaroni ndërhyri një ditë para Itali-Spanjë duke kërkuar që ai të mos përshëndetet me vershellima.

Pastaj hyn në lojë pasioni dhe ndjenjat. Marrëdhënia e madhe që ekzistonte mes tifozëve dhe lojtarit përbëhet nga shumë dashuri, por edhe nga shumë pikëllim”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu