Pioli bën autoritikë mbi formacionin titullar dhe ndez polemikat mbi kalendarin e derbit

Duke folur për mikrofonat e Milan TV pas ndeshjes Milan-Spezia, Stefano Pioli komentoi fitoren kuqezi. Këto janë fjalët e tij:

“Ndeshjet gjithmonë duhet të luhen, të luftohen dhe të fitohen edhe me vështirësi, normale. Në fillim të sezonit, të luash 6 ndeshje në 18 ditë me këtë ritëm dhe intensitet është një shenjë e rëndësishme.

E kemi filluar me këtë qëllim dhe arritja e tij është e rëndësishme dhe na bën krenarë. Megjithatë, ka ende disa gjëra për të përmirësuar”.

Formacioni?

“Kam rreshtuar formacionin më të mirë të mundshëm. Ndoshta nuk ishte ajo që prisnim por ishim të lodhur dhe kjo humbje energjie çoi në këto zgjedhje.

Kemi pasur një pjesë të parë të mirë, me disa gabime, por kam marrë përgjigje të mira nga kush luan dhe kush hyri.

Jemi me fat që kemi pesë zëvendësime edhe në Evropë dhe të kesh një skuadër si kjo më lejon të kem më shumë zgjidhje”

Rreth Leao.

“Jam i kënaqur me performancën e tij. Ai ka punuar për disa ditë, por ai ishte i gatshëm dhe luajti mirë si anësor dhe si sulmues qendror. Kjo më lejon të kem shumë zgjidhje për një kalendar të fortë dhe ngjeshur.

Hauge gjithashtu bëri mirë dhe gjithashtu ata që luajtën më pak. Duhet të pushojmë dhe të mendojmë për ndeshjen tjetër “

Nga pushimi te derbi.

“Pushimi do të jetë i rëndësishëm. Do të jetë një prezantim i veçantë në derbi dhe ishte një zgjedhje e çuditshme për të luajtur derbin të shtunën me vetëm dy ditë për t’u përgatitur për ndeshjen pas ekipeve kombëtare.

Këto janë ndeshjet klasike ku trajneri nuk ka pse të bëjë presion por unë duhet të përqendrohem vetëm në strategjinë dhe tek djemtë që do të luajnë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu