Pioli befsohet nga fiziku i Ibra-s, mbron portierin dhe shpjegon “thembrën e Akilit” te Milani!

Stefano Pioli foli në konferencën pas ndeshjes kundër Romës. Trajneri kuqezi preku disa argumente mbi ndeshjen, Ibrahimovic, Milanin e tij…

A është rezultati i duhur?
“Nuk e di nëse është i duhuri. Kemi disa keqardhje. Ishte një lojë që edhe ne mund ta fitonim dhe u përpoqëm ta bënim deri në fund. Ajo që ka rëndësi është që i kemi dhënë vazhdimësi nivelit të performancës, e cila ishte gjithashtu e lartë sonte” .

Si ishte paraqitja sipas jush?
“Paraqitje e mirë, ka situata për t’u analizuar më mirë. Në pjesën e parë ne mund ta menaxhonim topin më mirë. Për fat të keq topat joaktivë ishin më të favorshëm për të tjerët, megjithëse edhe ne u bëmë të rrezikshëm në këto situata. Do të duhet të punojmë në të”.

Më shumë gracka në këtë ndeshje apo në derbi?
“Unë i shoh grackat në të gjitha ndeshjet që kemi luajtur. Është gjithmonë e vështirë të takosh të gjitha ekipet. Rezultatet tona të vazhdueshme pozitive u japin kuptim shfaqjeve tona”

A e prisnit që Ibrahimovic të shënonte kaq shumë në ndeshjet e para?
“Unë kam një besim kaq të lartë sa që gjithmonë pres më të mirën nga lojtarët e mi. Zlatan është një kampion, nuk ishte e lehtë të shënonte kaq shumë gola në fillim të sezonit. Gjendja e tij fizike po më befason, edhe sepse ai bëri një përgatitje të veçantë. Herë pas here dhe ai do të duhet të marrë frymë”.

Si e patë Leao?
“Unë jam shumë i kënaqur me Leao, ai punoi për ekipin në të dy fazat. Absolutisht duhet të vazhdojë kështu.”

A jeni i shqetësuar për gabimet e Tatarusanut?
“Jo, absolutisht jo. Ishte normale që ai mund të ketë paguar pak për debutimin e tij. Tatarusanu është një portier i fortë, bëri një gabim ashtu si shokët e tjerë të skuadrës kanë bërë një gabim në golat e pësuar”.

Pas një ndeshje të tillë, ka më shumë zemërim apo motivim për të bërë edhe më mirë në një tjetër?
“Pak nga gjithçka. Gjithmonë ka shumë në çdo ndeshje. Duhet të dalim me besimin se kemi luajtur më mirë sesa një kundërshtar shumë i fortë. Ne po dëshmojmë se jemi konkurrues në çdo ndeshje që luajmë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu