Pierre Kalulu përmbysi fatin e tij në 10 ditë! I mahnitur nga Maldini dhe basti i Piolit

Një javë e bukur. Pak më shumë për të qenë të saktë, dhjetë ditë, por kuptimi nuk ndryshon. Sezoni dhe e ardhmja e Pierre Kalulu ndryshoi midis 10 dhe 20 dhjetorit, një periudhë në të cilën ai luajti katër ndeshje, duke provuar se vlente për Milanin.

Deri në fillim të këtij muaji, francezi i lindur në vitin 2000 nuk kishin parë kurrë në fushë, largimi me huazim në janar dukej zgjidhja më e mirë për të gjithë. Por papritmas erdhi shansi i tij, falë dëmtimeve të Kjaer dhe Gabbia, një shans që ai shfrytëzoi ashtu si duhej.

Ai e bëri atë si një qendror (ndonjëherë luante në sektorin e të rinjve të Lyon), jo si një mbrojtës krahu, roli i tij kryesor. Pika e kthesës erdhi në stërvitje, siç Pioli rrëfeu:

“Dy muaj më parë ne bëmë një provë të rastësishme gjatë një seance dhe menjëherë më pëlqeu. Ai më tha se ndihet mirë në atë rol”.

Ka akoma shumë rrugë, por Kalulu ka treguar se mund ta bëjë këtë duke ndryshuar hierarkitë.

Tani ai është një nga katër mbrojtësit, me Romagnoli, Kjaer dhe Gabbia. Në dhjetë ditë ai kaloi Musacchio dhe Duarte, të destinuar të largohen në katër javët e ardhshme.

Kalulu do të mbetet në Milanello, duke mos qenë i huazuar. Shpërthimi i tij është fitorja e Massara dhe Maldini, model dhe burim frymëzimi për francezët.

Pranverën e kaluar ai i tha jo rinovimit me Lyon, preferoi Milanin për projektin dhe për fjalët e vlerësimit të numrit historik 3. Një zgjedhje që më në fund po dëshmohet se është e duhura.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu