Për Hauge është një klub në avantazh | Champions League vendimtare

Milani po lufton me për të gjetur destinacione për tepricat e ndryshme të skuadrës.

Sidomos në mbrojtje, kuqezinjtë kanë më shumë lojtarë që nuk janë funksionalë në lojën e Stefano Pioli dhe për këtë arsye drejtuesit kuqezi do të dëshironin të hiqnin dorë para fillimit të kampionatit të ardhshëm.

Emrat e parë të gatshëm për t’u larguar në Milanello janë sigurisht ata të Andrea Conti dhe Mattia Caldara. Nuk ka mungesë të ofertave për dy mbrojtësit, por duhet të gjendet rasti më i përshtatshëm.

Gjithashtu në sulm, Milani po konsideron nëse do të shesë disa nga pjesët e tyre që mund të garantojnë fitimin e konsiderueshëm të kapitalit.

Vlerësimet kryesore, që po bëjnë Maldini dhe Massara, në lidhje me krahun e majtë. Ose Rafael Leao ose Jens Petter Hauge mund të jenë sakrificat luksoze të kësaj merkato vere. Ai që duket më pranë largimit është norvegjezi, i cili kaloi vetëm një sezon me kuqezinjtë.

Hauge u ble nga Milan për 5 milion euro nga Bodo Glimt, dhe tani menaxhmenti pret që të jetë në gjendje të fitojë rreth 15 milion euro nga shitja e tij.

Fillimisht, ofertat më tërheqëse erdhën nga Premier League, por tani dy klube të Bundesliga-s janë në pole position për të: Ëolfsburg dhe Eintracht Frankfurt. Njëra nga këto është përpara.

Gazzetta dello Sport, në edicionin e tij të sotëm, bën një përmbledhje të asaj që mund të jetë e ardhmja e Jens Petter Hauge.

Norvegjezi premtues luajti një pjesë të shkëlqyer të parë të sezonit me Milanin, i pasuruar me gola dhe lojëra të mira. Kishte një rënie në fazën e dytë, me Stefano Pioli i cili nuk e përdori atë shumë në fushë dhe kjo e la në mënyrë të pashmangshme djalin në hije.

Edhe pse Hauge gjithmonë ka konfirmuar se është shumë i lumtur që është në Milano, ai padyshim që ka dëshirën për të luajtur me më shumë vazhdimësi.

Sidoqoftë, Stefano Pioli nuk mund t’i garantojë atij këtë faktor dhe për këtë arsye Jens Petter është i dyshuari i parë në ekipin e sulmuesve që do largohet nga Milanello.

Siç thamë, Ëolfsburg dhe Frankfurt janë klubet më të interesuara për kartonin e tij. Gazzetta tregon se si të dy klubet gjermane kanë dhënë një ofertë afër 10 milion euro.

Milani i dërgoi mbrapsht: 15 milion janë kërkuar për norvegjezin.

Gazzetta dello Sport shpjegon se Ëolfsburg ka një avantazh ndaj Eintracht: ata do të luajnë Ligën e Kampionëve, një faktor që mund ta shtyjë Jens Petter të bëjë një zgjedhje të konsideruar dhe më ambicioze.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu