Pellegatti për MN24: “Milan, syno Scudetto. Rinovimet? Ja çfarë rezulton mbi Calha, Donnarumma dhe Ibrahimovic”

Carlo Pellegatti është duke ndjekur me vëmendjen sezonin e Milanit, merkaton dhe rinovimet.

Nga lufta e Scudetto deri te situatat e tjera, ai u rrëfye për Milan24…

“Jam plotësisht dakord me Ibrahimovic, ne duhet të shohim përpara dhe, siç tha Maldini gjithashtu, të shënojmë sa më shumë pikë që të mos kemi pengje.

Pastaj në fund do të shikojmë se ku do të jemi dhe kë do të kemi përpara apo edhe pas. Kjo duhet të jetë filozofia, nëse vazhdon të shikosh prapa, humbni dimensionin.

Milani ka treguar për 21 ndeshje ishte dominuesi i kampionatit, ata kanë humbur vendin e parë, por e kanë mbajtur vendin e dytë pa shumë vështirësi, falë edhe fitoreve në fazën e parë. Meriton të jetë i dyti dhe duhet të luftojë për vendin e parë”.

Njeriu i momentit është Fikayo Tomori, të cilin ju e keni vënë me nofkën “Joystick”. Në këtë muaj e gjysmë ai luajti përkrah Romagnoli, Kjaer dhe kundër Napoli gjithashtu me Gabbia. Mendimi juaj për lojtarin dhe gjithashtu, nëse ju pëlqen, në funksion të sezonit të ardhshëm, me cilin partner mund të përfitojë më shumë?

“Tomori është një lojtar aq i fortë sa nuk shoh ndryshime të mëdha. Padyshim që me Kjaer ai mund të rritet më shumë sepse ai është ai që e bën veten të dëgjuar, më shumë se Romagnoli i cili, megjithatë, mund të rritet së bashku me Tomorin. Tomori është një lojtar agresiv, diçka që i mungonte mbrojtjes së Milanit. Me Gabbia, Kjaer dhe Romagnoli ka tre lojtarë të fortë, por të ngjashëm. Nga sa di unë, blerja e tij do të jetë objektivi i parë për sezonin 2021/22 “.

Përveç mbrojtësit të Chelsea, Milan ka Brahim Diaz, Diogo Dalot dhe Meitè në huazim. Duke marrë parasysh ato që ata kanë treguar në fushë dhe kërkesat financiare të klubeve të tyre përkatëse, cili nga këta tre meriton konfirmim vitin e ardhshëm?

“Kërkesa ekonomike do të jetë thelbësore. Milani, në marrëveshje me lojtarët, mund të kërkojë një zgjatje të huazimit për dy më të mirët në mënyrë që ata të njohin Italinë edhe më shumë dhe të paraqiten më mirë. Unë mendoj se çmimi i caktuar për Brahim Diaz dhe Diogo Dalot është rreth 20/25 milion dhe nuk mendoj se Milani do t’i blejë.

Sa i përket Meitè, shpërblimi është 8 milion euro kështu që do të bëhen vlerësime të tjera.

Duhet të merret në konsideratë kthimi i Pobega ose zgjidhje të tjera të tilla si ardhja e Pessina. Sipas mendimit tim, mesfushori i Torinos nuk duket keq në mesfushë. Ai luajti mirë këto kohë”.

Donnarumma dhe Calhanoglu. Si jemi me rinovimet?

“Për mua ka ende një ngërç si për të ashtu edhe për Donnarumma. Milani nuk do të shkojë mbi 4/4.2 mln euro rrogë për Calhanoglu, sepse me këtë shifër në 3/4 vjet kontratë investon gjithsej 30 milion euro.

Çështja është që nëse e humb Calhanoglu me zero duhet të blini një lojtar të mirë për 25/30 milion, jo një top player. Në këtë pikë, nëse ndryshimi është 250 mijë euro, unë mendoj se zgjidhja është gjetur, sepse në ato shifra, gjetja e dikujt si Calhanoglu është e vështirë dhe nuk keni garanci se përshtatet aq mirë”.

Për Donnarumma, Gazzetta raportoi disa ditë më parë për një ofertë prej 8 milion eurosh nga Milani.

A mendoni se kuqezinjtë duhet të bëjnë siç bënë atëherë, pastaj të provojnë një përpjekje të mëtejshme për ta mbajtur lojtarin, apo të fillojnë të kërkojnë një zëvendësues të mundshëm?

“Milani ka bërë këtë ofertë e cila është 30% më shumë se sa fitonë ai tani, më duket një ofertë interesante. Sidoqoftë, duket se ai ka edhe oferta prej 10/12 milion euro në dorë. Milani nuk shkon përtej 8 dhe pret përgjigjen e Donnarumma.

Tani për tani nuk më pëlqen të bëj një parashikim, sepse nëse një klub si PSG vjen vërtet dhe ofron 10 milion, unë mendoj se do të largohet. Për më tepër, kur bëhet fjalë për Mino Raiola, dhe agjentët në përgjithësi, në këto situata ka komisione që duhet të paguhen, prandaj duhet të merrni parasysh edhe shuma të rëndësishme për prokurorin.

Për më tepër, duket se përtej kontratës dy-vjeçare ata nuk dëshirojnë të pranojnë, kështu që nëse i jepni 8 milion Donnarumma plus komisionet e agjentit dhe pas dy vitesh vjen prap në këtë situatë… Milani mund të pranojë dy vjet, por sipas shifrave që Milani vendos. Është një situatë që mund të rezervojë çdo rezultat”.

Po Ibra?

“Besoj se Ibrahimovic dëshiron të qëndrojë te Milani dhe Milani dëshiron të vazhdojë me Ibrahimovic. Ligjërimi familjar është një vlerësim, por nëse familja e sheh të lumtur, edhe nëse ka një vit për të vuajtur, le të shpresojmë edhe dy ose dhjetë, mendoj se janë të lumtur.

Besoj se Ibra dëshiron të qëndrojë, të luajë në Ligën e Kampionëve dhe të kapë rekordin e lojtarit më të vjetër që shënon në këtë kompeticion, aktualisht i Tottit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu