Pellegatti: “Milani ka forcën të ketë një menaxhim që di të ruajë qetësinë. Si në ankandin e kuajve. Ju shpjegoj filozofinë…”

I

Duke folur në kanalin e tij në Youtube, Carlo Pellegatti foli për strategjitë e Milan në merkato.

Këto janë fjalët e tij: “Në tregun e transferimeve, ne presim takimin midis Atangana dhe menaxherëve të Milanit, i cili mund të jetë nesër, por do të kontrollojmë.

Në vend të kësaj ka disa lajme për Kaio Jorge. Dikush thotë se Benfica ka një marrëveshje me Santos , ndërsa Juventus kërkoi të ishte në gjendje t’i afrohej lojtarit. Milani është shumë i qetë.

Ashtu si kur tifozët shkojnë në ankandin e kuajve dhe ata thonë: do të ketë një tjetër kal dhe një ankand tjetër, sepse ndodh si me lojtarët.

Ndoshta Milani mund të humbasë Kaio Jorge dhe për këtë arsye një lojtar te mundshëm te madh? Mund të jetë, por do të ketë edhe lojtarë të tjerë të shkëlqyeshëm të mundshëm.

Milani ka forcën të mbetet i qetë në këto momente. Milani është i vetëdijshëm për strategjinë e tij dhe është i lumtur ta bëjë këtë. Ai kërkon një hua, madje edhe të rëndë duke e paguar, por kjo është refuzuar? Epo, Milani ka menaxherë që kanë forcën të qëndrojnë të qetë dhe nëse e humbin atë, ata shkojnë dhe kërkojnë një tjetër.

Në këtë moment, 25-30 milion të tjerë për të shpenzuar menjëherë, nuk ka: do të thoni, Milani kështu nuk do te arrije kurrë të beje si Manchester United i cili i shpenzon ato para për Sancho dhe Varane, apo City me Kane …

Unë isha mësuar me këtë, me Madhështinë e Milanit, por tani luftoj. Sidoqoftë, ka pasur edhe një Milan që merrte më pak të rinj dhe që dukej se ishte në rrugën e perëndimit të diellit, por që e çoi Milanin të fitonte…

Huamarrja nuk është një fjalë e keqe, Milani gjithashtu shpenzon 30 milion, por ata duan të provojnë lojtarët, me huazimin, dhe më pas të investojnë.

Nuk është një investim i rrezikshëm ose i verbër, por një investim i synuar. Unë nuk jam këtu për të përfaqësuar fondin Elliott, thjesht po përpiqem të shpjegoj filozofinë.

Shkoi mirë me Tomorin, jo me Meité. Lojtarët me hua duhet te tregojne veten, pastaj nderhyn klubi.

Milani ka forcën e qetësisë. Të jeni të sigurt se klubi është i fortë dhe i shëndoshë ekonomikisht, lojtarët vijnë sepse e dinë që nuk po rrezikojnë dhe klubet flasin me Milanin sepse e dinë që lojtarët e tyre mund të shkojnë atje.

Huazimi nuk është një fjalë e ndyrë ose ofendim, por një mënyrë pune që deri më tani ka çuar ekipin në vendin e dytë. Unë nuk shoh skuadra të tjera në Itali që investojnë miliona euro në lojtarë.

Milani inauguroi këtë filozofi me përvojën e Massara, karizmën e Paolo Maldini dhe emrin e një prone të fortë. Milani nuk tërhqiqet shumë nga tregu italian, por është përqendruar më shumë jashtë vendit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu