Pellegatti: “Ëndrra e merkatos 2021”

I

Carlo Pellegatti, në kanalin e tij në Youtube, ka bërë një parashikim merkatoje duke shprehur një dëshirë që mund të realizohet dhe që edhe në raste të tjera është nisur si gati e pamundur…

“Është një traditë e shkëlqyer e tregut të transferimeve të Milanit! Në çdo seancë, tifozi i Milan fillon të ëndërrojë për një objekt të errët të dëshirës, ​​i cili shpesh fillimisht bëhet i ndritshëm dhe më pas një realitet i bukur.

Më kujtohet, në atë verë të largët të vitit 1986, kur Presidenti Silvio Berlusconi u dha Roberto Donadoni tifozëve të Milanit, duke ia hequr atë nga duart Juventusit.

Një ditë, në mesin e viteve ’90, u përhap thashetheme se menaxherët e kuqezinjve madje kishin për qëllim Roberto Baggio.

Pas disa javësh, e shoh duke dalë nga rrugicat e Milanellos së bashku me Ëeah, Simone, Boban, Savicevic dhe Di Canio.

Kalojnë disa vjet. Adriano Galliani është duke punuar në blerjen e një kampioni tjetër të pafund, Manuel Rui Costa. Çfarë ulërimë atë natë, përpara restorantit të menaxherit kuqezi “La Risaça”, kur Silvio Berlusconi jep dritën për operacionin!

Një tjetër lojtar, tashmë një idhull para se të mbërrinte pas një negocimi të gjatë dhe të dëshpëruar, është Alessandro Nesta, i cili më vonë u bë një nga më të mëdhenjtë.

Le të mbyllim shënimet historike, duke fluturuar me kalimin e kohës një vit më parë, kur duket e pamundur që të plotfuqishmit e tregut të mund të rrëmbejnë talentin më të ndritshëm, perspektivën më interesante midis të rinjve italianë, Sandro Tonali, nga konkursi i madh.

Nuk ka qenë një vit pozitiv për ish-in nga Brescia por, në “Casa Milan”, ata janë duke pritur ta shohin përsëri në nivelet e tij të shkëlqyera në ndeshjet e para të sezonit të ardhshëm.

Gjithashtu kjo verë 2021 ka xhevahirin e vet, të cilin tifozët ëndërrojnë ta shohin së shpejti në Milano.

Ai është një kampion i San Siro, ai është një numër dhjetë që ndërthur cilësinë e prekjes me konkretësinë në gjashtëmbëdhjetë metrat e fundit.

Emri i tij është Rodrigo De Paul, argjentinasi sot në Udine, por i destinuar të largohet dhe atë e dinë në Friuli.

“Është një blerje e pamundur, por …!”. Ne kapemi pas asaj “por” që ka një kuptim të thellë dhe paralajmërues të perspektivave të mira.

Gjithçka sigurisht që do të bëhet e komplikuar, mbase e pariparueshme, nëse një klub arrin gati të ofrojë 35/40 milion euro në dorë.

Përpjekja nga Atletico Madrid, 20 milion plus Perez, mbrojtësi qendror i Granada, nuk duket të jetë fituesja.

Udinese tashmë ka rënë dakord të ulet në tryezë me Milanin sepse ka lojtarë të rinj në skuadrën kuqezi me paga të qëndrueshme, të cilët mund të jenë me interes për familjen Pozzo.

Një mbi të gjitha Hauge, por edhe Pobega apo Gabbia. Duke futur një homolog teknik, shifra mund të zbresë dhe të bëhet interesante dhe e arritshme për arkat e kuqezinjve.

“Casa Milan” hetoi gjithashtu agjentin e De Paul (Augustine Jimenez) prej një kohe të gjatë, për të moduluar shifrën për rrogën.

Kontakti vlerësohet pozitiv. Rodrigo i ka dhënë një mandat Mino Raiola për destinacione të mundshme të huaja, por për sa i përket tregut italian, Jimenez duhet të diskutojë me klubet e interesuara.

Me pak fjalë, rruga është e ashpër, por pa pengesa të pakalueshme. Me shpresën se, si në të kaluarën, kjo ëndërr do të bëhet një realitet madhështor, një realitet i Ligës së Kampionëve!”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu