Pellegatti: Askush nuk e thotë por më pëlqen të kujtoj se që nga janari 2020… Kam një peng te ndeshja me Liverpool

Carlo Pellegatti, në transmetimin e Radio Rossonera PelleRossonera, shprehu mendimet e tij mbi Liverpool-Milan të mërkurën e kaluar dhe mbi shanset e Juventus-Milan:

“Kur Milani humbet, gota e tyre kurrë nuk eshte gjysmë të mbushur, edhe nëse ishte një Milan që u mbajt në aspektin e shpirtit dhe kohezionit; Fola me një tifoz italian që ndjek Liverpoolin. Ai më tha se tifo si ajo qe u pa nuk është një gjë normale; të kesh 13 kupa kampionësh në fushë e bëri atmosferën e Anfield edhe më të ndezur.

Milani është në vazon e katërt si short, por ata janë në nivelin e parë për sa i përket tërheqjes së publikut, si një pritje, si një markë.

Keqardhje? Pengu i vetëm i vogël është pesimi i barazimit tre minuta pas fillimit të pjesës së dytë. Mungesa e Ibrahimovic? Unë besoj se me Ibrën do të kishim vuajtur më pak. Sigurisht Rebic bëri një punë të jashtëzakonshme, por Ibra është dikush që e bën ekipin të ngjitet, i cili heq presionin. Koncepti është: shpresojmë qe do të kthehet së shpejti”.

Carlo Pelegatti edhe një herë flet për merkaton që konfirmon vlerësimin në fillim të sezonit. “Unë vazhdoj të them se merkato ka qenë e shkëlqyer.

Milani është shumë më i fortë se vitin e kaluar, aty është Florenzi në të djathtë, ka Ballo Tourè në të majtë, Tomori që nga fillimi; Tonali është i yni, Bakayoko. Fatkeqësisht, lëndimet nuk hollohen, por përqendrohen në të njëjtën periudhë.

Ka disa baste interesante dhe Pellegri është një prej tyre. Më pëlqen të kujtoj – sepse nuk e lexoj shpesh – se që nga janari 2020 Milani ka luajtur 62 ndeshje, duke arritur 133 pikë me një mesatare prej mbi 2 pikësh për ndeshje, që do të thotë 81 pikë në Serie A, një mesatare e mirë “.

Në horizont tashmë është ndeshja në fushën e Juventusit kundër një ekipi që e filloi kampionatin shumë keq. “Sigurisht për Juventusin është pothuajse treni i fundit, sepse nese nuk fitojne mbeten shume mbrapa. Milani ka dy rezultate.

Mendoj se Rebic do të fillojë nga stoli në Torino për të marrë frymë pas dy ndeshjeve shumë të forta. Në mbrojtje besoj se Kjaer do të luajë përsëri, por nëse Romagnoli do të luante do të isha po aq i qetë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu