Pasardhësi i Calhanoglu është një tjetër turk: ​​Milani e njeh atë shumë mirë!

Test pozitiv dje në Napoli edhe për Hakan Calhanoglu. Një shenjë e mirë nga krijuesi turk, i kritikuar kohët e fundit për disa shfaqje të pamjaftueshme.

Megjithatë, numri 10 mbetet në ekuilibër. E ardhmja e tij do të duhet të “deshifrohet”, duke qenë se Milani nuk ka gjetur ende një marrëveshje për të rinovuar kontratën e tij me kohë.

Paolo Maldini, teksa foli mbi turkun dje përpara ndeshjes tha se “dëshira duhet të jetë e të dyve për të vazhduar. Ai është një djalë që preket shpejt”.

Napoli-Milan 1-3: numeri, curiosità e statistiche del match | Serie A News

Një pikëpyetje që do të zgjidhet deri në fund të vitit kalendarik. Por kërkesat shumë të larta kontraktuale të Calhanoglu (rreth 7 milion euro pagë vjetore) duket se e distancojnë atë nga klubi kuqezi.

Sipas La Gazzetta dello Sport, Milan ka filluar të kërkojë përreth për të gjetur një lojtar që mund të zëvendësojë Calhanoglu në ekonominë taktike kuqezi.

Humbja e ish Bayer Leverskuen në një transferim falas do të ishte dëm i madh, si teknikisht ashtu edhe ekonomikisht.

Në fakt, blerja e tij i kushtoi Milanit 22 milionë euro në verën e vitit 2017.

Drejtuesit, megjithatë, kanë identifikuar një zëvendësues të mundshëm, gjithashtu me origjinë turke. Ky është Yusuf Yazici, një mesfushor sulmues i lindur në 1997 dje që luan te Lille.

Një emër tashmë i njohur mirë për Milanin, por për faktorët negativë. Në fakt, Yazici kohët e fundit shënoi një hat-trick në San Siro në ndeshjen e Ligës së Evropës, të cilën skuadra franceze fitoi 3-0 ndaj kuqezinjve.

Një talent absolut, që shpërtheu me fanellën e Trabzonspor dhe sot shkëlqen te Lille. Milani mund të provonte, duke përfituar nga marrëdhëniet e mira me francezët dhe kostoja e ulët e kartonit të tij.

Një operacion me vlerë rreth 13 milion euro ai që do të sillte Yazici në Milanello. Krahasuar me Calhanoglu, 23-vjeçari turk ka një sens më të madh të golit dhe dinamizmit.

Sidoqoftë, gjithçka do të varet nga e ardhmja e numrit aktual 10 të kuqezinjve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu