Papu Gomez-Milan, vjen vendimi i Elliott!

Milani po mendon për goditje të mundshme në tregun e transferimeve dimërore dhe më gjerë. Një emër që veçanërisht ngacmon imagjinatën e Paolo Maldini dhe tifozëve është Papu: “plaga” midis Gomez dhe Atalanta tani duket e pashërueshme, kështu që lojtari po shqyrton ofertat e ndryshme.

Kuqezinjtë janë në radhën e parë: Gazzetta dello Sport konfirmon, por ekziston një problem. Përveç konkurrencës së ashpër, pengesa kryesore për këtë goditje është … Elliott.

Gomez i kërkoi Atalanta-s të lirohej në një transferim falas. Përgjigje negative, natyrisht. Me një kontratë që skadon në 2022, klubi ka kontrollin për të bërë kërkesat e saj. Duket se çmimi fiks është 15 milion euro.

Siç e dimë shumë mirë tani, pronësia amerikane nuk i pëlqen operacionet e shtrenjta për mbi tridhjetë vjeçarë: Papu shkon 33 vjeç dhe nuk është pjesë e planeve të klubit. Sidoqoftë, situata është e ndryshme nëse ai me të vërtetë duhet të lirohet nga Atalanta.

Gomez do të ishte një goditje me të vërtetë e rëndësishme për Milanin. Në modulin e Stefano Pioli ai mund të mbulonte çdo rol të tre mesfushorëve sulmues pas pykës dhe nëse bisedimet e rinovimit me Hakan Calhanoglu shkojnë keq, argjentinasi do të ishte një zëvendësim perfekt.

Sidoqoftë, aspekti teknik nuk është i mjaftueshëm: Elliott do të preferonte të investonte 15 milion për një profil të ri me potencial të ardhshëm, dhe jo për një lojtar që po shkon drejt një rënieje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu