“Pandemia ndryshoi Milanin, pas asaj që ndodhi…! Staiumet bosh? Ka edhe një avantazh. Ibra si vera Barolo”

Davide Calabria ka zhvilluar një sezon mjaft të mirë me fanellën e Milanit duke hequr disi atë etiketën e lojtarit surprizë dhe duke konfirmuar veten.

Në një intervistë të dhënët sot në kanalin “Cronache di Spogliatoio” numri “2” kuqezi ka folur gjatë.

Shumë tema u prekën nga mbrojtësi i lindur në vitin 1996, i cili për më shumë se një vit është konsideruar një element kryesor i ekipit të Stefano Pioli.

Por që kur ishte fëmijë ai ka veshur ngjyrat kuqezi: “Unë gjithmonë kam luajtur për Milan dhe kam brohoritur për këtë skuadër.

Debutimit ishte një ëndërr e vërtetë. Atalanta dhe Brescia më donin, unë jetoj midis dy qyteteve dhe do të kishte qenë më lehtë.

Por zgjodha Milanin sepse isha tifoz, edhe pse ishte e vështirë në ditët e para kur isha fëmijë”.

Mbi debutimin e tij në ekipin e parë: “Unë u ndjeva mirë që nga fillimi. Skuadra ishte e fortë dhe e ashpër, por jashtë fushës ishte një grup djemsh të mirë.

Si De Jong, me të cilin flas edhe sot. Edhe me tifozët marrëdhënia ka qenë gjithmonë pozitive. Është pak stresuese t’i kënaqësh të gjithë, por është pjesë e punës. i rëndësishëm është respekti reciprok”.

Calabria më pas tregoi se si Milani u ngrit gjatë pandemisë. “Ne u rritëm së bashku, u deshën vite punë. Disa pronësi kanë ndryshuar, nuk ka qenë e lehtë. Sot jemi në duar të forta.

Ajo që ndodhi me pandeminë na bashkoi, ne jemi përsëri më të fortë, diçka ka ndryshuar brenda. Nga atje gjithçka dukej tatëpjetë”.

Për Paolo Maldinin: “Kapiteni i kapitenëve. Njeri i fortë me pak fjalë. Por prania e tij është e mjaftueshme për t’ju bërë të besoni në projekt. Ai përfaqëson Milanin më mirë në botë, më shumë se kushdo tjetër”.

Për praninë e një traineri mendor: “Në sektorin e rinisë kishte gjithmonë. Për mua ai mund të jetë një figurë e dobishme, edhe nëse ka shumë paragjykime në Itali. Është e drejtë të stërvitësh kokën: nëse punon në fushë 15 orë në ditë dhe pastaj këmbët dridhen gjatë një ndeshjeje, atëherë diçka nuk po funksionon”.

Mbi stadiumet pa spektatorë: “Nuk është mirë, por komunikimi në futboll është gjithashtu i rëndësishëm. Në këtë moment ne jemi në gjendje të komunikojmë më mirë sepse ka heshtje dhe unë mund të flas me shokët e mi të skuadrës”.

Calabria ka një pasion për verën. Dhe ai nisi krahasimet enologjike me shokët e tij: “Theo Hernandez është një flluskë, por edhe Kessie që i bën të gjithë të qeshin. Ibrahimovic është një Barolo: sa më shumë rritet, aq më mirë shijon. Donnarumma dhe unë jemi një Brunello di Montalcino, e cila është një verë që përfaqëson traditën italiane.

Calhanoglu është një Amarone, sepse është i ekuilibruar. Na jep një dorë në mbrojtje dhe shpërthen në sulm”.

Më në fund, ambicia ambientale: “Një grup i mirë, i ri dhe ambicioz. Unë nuk e njoha Mancinin sepse ai e kishte Covidin kur unë shkova në grumbullim. Por shpresoj ta takoj shumë shpejt”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu