Oferta nga Katari për Calhanoglu, Milani nuk ndryshon mendje! Por, ekziston një kleçkë…

Hakan Calhanoglu mund të mos rinovojë me Milanin, tani është një skenar që është dukur prej kohësh i mundur. Ka pak më shumë se një muaj për të skaduar kontrata dhe është normale të mendosh për lamtumirën e tij në një transferim falas.

Klubi kuqezi dhe agjenti Gordon Stipic deri më tani nuk kanë arritur të gjejnë një marrëveshje ekonomike. Oferta prej rreth 4 milion euro në sezon nuk u pranua, prokurori kërkoi të paktën 5 milion dhe për këtë arsye dyfishin e shumës (2.5) që lojtari merr sot.

Distancë shumë e madhe për të arritur një marrëveshje, edhe nëse palët duhet të përballen përsëri me njëra-tjetrën në fund të kampionatit.

Dje qarkulluan zëra në lidhje me një ofertë nga Katari për Calhanoglu. Al-Duhail do të kishte vendosur gjithsej 32 milion euro në tryezë për të bindur numrin 10 të Milanit. 8 milion euro direkt pas firme dhe një kontratë tre-vjeçare prej 8 milion eurosh në sezon.

La Gazzetta dello Sport shpjegon se për momentin asnjë koment nuk filtron nga agjenti i lojtarit.

Tani Calhanoglu është përqendruar në përfundimin e kampionatit me fanellën kuqezi dhe më pas do të bëjë të gjitha vlerësimet e nevojshme së bashku me agjentin e tij Stipic.

E përditshmja sportive kombëtare raporton se Milani ka marrë një pozicion shumë të qartë: ata nuk do ta rrisin ofertën nga 4 milion euro në fund të sezonit për rinovimin.

Strategjia e kompanisë nuk ndryshon. Propozimi konsiderohet absolutisht i denjë me vlerën e mesfushorit sulmues turk, një rritje e rëndësishme krahasuar me pagën aktuale prej 2.5 milion në vit.

Me përjashtim të kthesave të mëdha, asnjë ngritje tjetër rroge nuk do të bëhet. Do të jetë në dorën e fantazistit që të vendosë.

Milani nuk është paralajmëruar për negociatat e mundshme midis Calhanoglu dhe Al-Duhail, skuadra në të cilën Mario Mandzukic kishte luajtur para se të lirohej dhe më pas të bashkohej me ekipin e Piolit.

E njëjta ku luan Mehdi Benatia, ish-mbrojtësi i Romës dhe Juventusit. Praktika dëshiron që një klub të paralajmërojë kur synon të regjistrojë një lojtar i cili po skadon një kontratë, por në këtë rast nuk është bërë. Megjithatë substanca e gjërave nuk ndryshon.

Do të jetë në dorën e Calhanoglu të zgjedhë nëse do të pranojë ofertën shumë të mirë të Milanit ose do ta refuzojë atë dhe të largohet në një transferim falas.

Për të kuptuar se cilat janë propozimet e tjera të marra, përveç atyre që vijnë nga Katari. Do të ishte paksa e habitshme nëse ai pranonte të transferohej te Al-Duhail, duke lënë futbollin e nivelit europian për një pension të parakohshëm “të artë” në moshën 27 vjeç.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu