OFERTA FARAONIKE! Sky Sport zbulon: Calhanoglu po reflekton me agjentin, 32 mln për 3 vjet!

Në horizont është ndeshja e fundit e Serie A, sfida vendimtare për kualifikimin në Ligën e Kampionëve në fushën e Atalanta.

Mund të jetë gjithashtu e fundit me fanelën kuqezi për Hakan Calhanoglu. Mesfushori sulmues turk, të cilit i ka skaduar kontrata e tij, ka marrë një ofertë shumë të rëndësishme nga Al-Duhail, një klub me bazë në Katar me qendër në Doha, në të cilin luan edhe ish-mbrojtësi i Romës dhe Juventusit, Medhi Benatia.

Madje, pikërisht përpara se të transferohej te Milani, ishte skuadra e fundit e Mario Mandzukic.

Në tryezë 32 milion euro në tre vjet (8 milion në vit, dhe 8 milion euro të tjerë në kohën e nënshkrimit).

Një ofertë monstruoze, por edhe një zvogëlim teknik që në moshën gati 28 vjeç është e vështirë të imagjinohet.

Sidoqoftë, bisedimet midis klubit të Katarit dhe agjentit të Calhanoglu janë duke u zhvilluar dhe palët kanë caktuar tashmë një takim për javën e ardhshme.

Turku në një transferim të lirë padyshim që i pëlqen gjysmës së Evropës: tek ai ka për ca kohë kanë qenë sirenat e Chelsea, Arsenal dhe Manchester United, por edhe spanjollët e Atletico Madrid me Juventusin dhe Interin gjithmonë në sfond.

Calhanoglu, kontrata e të cilit me Milanin do të skadojë më 30 qershor, ishte një nga lojtarët thelbësorë për ekipin e Stefano Pioli këtë sezon.

Lojtari turk ka luajtur 32 ndeshje në kampionat, duke shënuar 4 gola dhe gjithashtu ka shërbyer 10 asistime.

Turku gjithashtu bëri 6 paraqitje në Europa League, duke shkuar në rrjetë vetëm në një rast. Tani do të duhet të luhet sfidavendimtare për Ligën e Kampionëve me Atalantën, pastaj për të do të jetë koha për vlerësime.

Ac Milan – Cagliari Calcio Hakan Calhanoglu of Ac Milan looks on during the Serie A match between Ac Milan and Cagliari Calcio. Milano Stadio Giuseppe Meazza Italy Copyright: xMarcoxCanonierox

Vlerësimet janë duke u zhvilluar, para së gjithash, në lidhje me portierin: me skadimin e kontratës nga Donnarumma dhe me bisedimet për rinovimin ende në gjendje gatishmërie, kuqezinjtë mund të vlerësojnë një pasardhës të mundshëm të klasës ’99 dhe, në këtë kuptim, një profili si është ai i Mike Maignan, klasa ’95 e Lille.

Në mbrojtje, një investim është i mundur për dy mbrojtës krahu të jashtëm që mund të veprojnë si zëvendës Calabria dhe Theo Hernandez.

Në fazën sulmuese, Pioli mund të ketë nevojë për një anësor të djathtë dhe një pasues të mundshëm të Calhanoglu, nëse ky i fundit nuk rinovon.

Dhe, siç e dimë, një zëvendës Ibrahimovic dhe sulmues i krahut të djathtë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu