Objektivi kuqezi: Cili është Vina, mbrojtësi polivalent që vlerësohet 10 mln euro!

Në merkato gjithçka mund të ndodhë deri në momentin e firmës! E ka konfirmuar historia, precedentët dhe gjithçka ka të bëjë me negociatat mes klubeve dhe lojtarëve.

Janarin e shkuar, Milani ishte pranë firmës së Matias Vina nga Nacional Montevideo, i lindur në vitin 1997 dhe mbrojtës uruguajian.

Por, Palmeiras u tregua më e shpejtë dhe pagoi 5.5 mln euro kartonin e Vina, që tani është kthyer sërish objektiv i kuqezinjve për krahun e majtë, nëse shitet ose largohet Laxalt.

View this post on Instagram

🏆

A post shared by Matias Viña (@matiasv17) on

Roli – Matìas Vina është një mbrojtës i majtë, i aftë të luajë si një mbrojtës qendror dhe si mesfushor para mbrojtjes nëse është e nevojshme.

Futbollist polivalent, që jo vetëm do të ishte zëvendës i Theo Hernandez, por ai gjithashtu mund të plotësojë role të tjera në një urgjencë të mundshme.

Tutti pazzi per Matias Vina, TMW: il Napoli ci prova: il prezzo -  calcionapoli24.it mobile

Ky është një tipar që nuk duhet nënvlerësuar, madje edhe për një çështje dinamizmi dhe njohurish taktike.

Të dhënat dhe statistikat

Këtë sezon në Brazil me Palmeiras ai ka luajtur 8 ndeshje dhe ka dhënë 1 asist. Tashmë është në ekipin kombëtar: 5 paraqitje për Uruguajin. Me Nacional de Montevideo në sezonet e mëparshme ai kishte luajtur 47 ndeshje, duke shënuar 5 gola dhe gjithashtu duke dhënë 5 asistime.

Kërkesa e Palmeiras për të shitur mbrojtësin e tyre të mbrojtur është 10 milion euro. Vina u pagua 5.5 milion janarin e kaluar. Për këtë arsye, kuqezinjtë mund të forcojnë dorën dhe të ulin shifrën e parë, duke futur bonuse të ndryshme.

Çfarë mund t’i japë ai Milanit

Milani po kërkon një zëvendës-Theo Hernandez, i cili mund t’i lejojë vetes të marrë frymë në disa ndeshje. Gjithashtu, uruguajiani nuk do të krijonte pakënaqësi duke qëndruar gati në stol. Ka cilësi dhe potencial të shkëlqyer.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu