Objektivi i ri, kush është Erick Cabaco: agresiv, polivalent dhe me statusin e avantazhuar në merkato

Emri i ri në merkaton kuqezi – i konfirmuar nga vetë agjenti dje (“kemi takim me Milanin, të shohim nëse mund të kryhet transferimi”) – është ai i Erick Cabaco.

Një profil jo shumë i njohur për publikun ndërkombëtar.

Por le të zbulojmë më shumë rreth këtij mbrojtësi që luan në Spanjë, por ka origjinë të qartë nga Amerika e Jugut.

I lindur në 1995, me origjinë nga Montevideo, ai tashmë ka veshur disa fanella të ndryshme në karrierën e tij.

I rritur në ekipet e të rinjve të klubit të vogël uruguajan Rentistas, ai u ble më pas nga Nacional Montevideo më i njohur.

Cabaco zbuloi Evropën në 2016, huazuar nga francezët e Nancy. Një vit më vonë, gjithmonë mbi një bazë të përkohshme, ai zbarkoi në Spanjë te Levante e cila më pas vendosi ta blinte.

Paraqitjet e mira me klubin Levantine e bënë atë në janar 2020 të blihej për 8 milion euro nga Getafe.

Cabaco është bërë një element kryesor i ekipit të Bordalas, si një mbrojtës agresiv.

Në fakt, uruguajani di të luajë si mbrojtës qendror ashtu edhe si mbrojtës i djathtë. Karakteristika tjetër e qartë e 26-vjeçarit është agresiviteti dhe nuk është rastësi që ai vlerësohet (ose kritikohet) për ndërhyrjet e shumta të vrazhda.

Milan mund të përdorë Cabaco për dy arsye: ai ka një pasaportë italiane, kështu që nuk do të ishte një blerje jashtë komunitetit europian.

Përveç kësaj, ai mund të luante në disa reparte të mbrojtjes me kosto të ulët i dobishëm në disa pozicione, si si një alternativë për lojtarët qendrorë, ashtu edhe si një rezervë për Davide Calabria në korsinë e djathtë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu