“O Maestro” Rui Costa feston ditëlindjen… Gjeniu që dashuroi Milanin dhe kur teleteksti e dërgoi te Parma “gabimisht”!

“Urimet më të mira për O’Maestro, eleganca dhe gjenialiteti”…

Me një mesazh në rrjetet sociale, klubi i Milanit i bëri homazhe Manuel Rui Costa në ditëlindjen e tij të 49-të, duke konfirmuar një lidhje të pazgjidhshme me një kampion i cili ndihmoi në shkrimin e faqeve të pashlyeshme në historinë kuqezi në fillim të mijëvjeçarit.

Pak futbollistë janë dashur nga tifozët e Milan aq sa Manuel Rui Costa. Ishte vera e vitit 2001 kur, me Fiorentinën në një krizë financiare, krijuesi portugez u largua nga klubi vjollcë pas 7 vitesh.

Milani dhe Parma futen në konkurrencë. Në atë kohë, me internetin në fillimet e tij dhe në fakt inekzistent, lajmet mbi negociatat e tregut mbërritën në gazeta në mëngjes ose në programet e lajmeve sportive të Rai dhe Mediaset vonë pasdite.

Madje një lajm në Teletekst njoftoi kalimin e Rui Costa te Parma. Ato ishin ditë shumë të ngazëllyera. Me Rui Costa drejt Emilia, Galliani menjëherë vrapoi për t’u mbuluar duke marrë Pirlo nga Interi (pasi kishte mbyllur huazimin te Reggina), një blerje e mirëpritur me zhgënjim dhe skepticizëm, por që do të rezultonte një sukses i jashtëzakonshëm…

Për fat të mirë, lëvizja e Rui Costa te Parma nuk u materializua. Ish-lojtari i Fiorentina dëshironte me forcë Milanin dhe ishte i kënaqur me 85 milion liretat e paguara nga Berlusconi te Fiorentina.

Në ditën e prezantimit të tij në Hotel Gallia (me Pippo Inzaghi në krah të tij), tifozët kuqzi i rezervuan atij një pritje të çmendur…

Pas epokës Ëeah dhe Boban, Milani më në fund pati një yll tjetër. Dhe çfarë kampioni!!!

Në fillim të përvojës së tij kuqezi, Rui u stërvit nga turku Fatih Terim i cili e kishte stërvitur atë te Fiorentina.

Fillimi ishte traumatik. Rui Costa theu kyçin e dorës në debutimin e tij në kampionat ndaj Brescia. Menjëherë një muaj pushim. Kur kthehet në fushë, ai gjen Ancelottin në stol me të cilin fillon një partneritet të triumfeve (dhe taktikave) të çmendura.

Rui Costa e udhëhoqi Milanin në pushtimin e Champions League (dhe Coppa Italia) në vitin 2003.

Portugezi ishte ndër titullarët e finales së paharrueshme të Old Trafford me Juventusin.

Vitin pasues vjen Scudetto, Super Kupa Evropiane (ndaj Portos) dhe një Super Kupë Italiane.

Milani vazhdon të blejë kampionë dhe gjithashtu merr trashëgimtarin e tij, Kakà. Rui Costa i shërben brazilianit si mësues para lamtumirës së tij në 2006 pasi humbi Scudetto ndaj Juventus (më vonë u revokua) dhe njolla e Stambollit të vitit të kaluar…

Pas 192 ndeshjeve dhe 11 golave, portugezi kthehet teBenfica dhe do të luajë edhe dy vjet. Më 18 shtator 2007, Milani u përball me lusitanin në grupin e Ligës së Kampionëve.

Kjo ishte dita e kthimit të Rui Costa në San Siro. Gjatë gjithë lojës, publiku e duartrokiti. Curva Sud i kushtoi banderola dhe koreografi atij dhe, në fund të ndeshjes, portugezi preket nga lamtumira e fundit me tifozët e tij.

Rui Costa, golat më të mirë me Milanin

Klas, elegancë dhe gjenialitet. Nuk mund të kishte pasur një sintezë më të mirë për të përshkruar Rui Costa. Portugezi shënoi pak te Milani por nuk ka rëndësi.

Goli i parë në Kupën e UEFA ndaj Bate Borisov me një goditje të topit jashtë zone. Në Serie A, pas dy viteve të para “të agjërimit”, goli i parë vjen me një goditje të shkëlqyeshme të lirë kundër Perugia në vitin e Scudetto.

Dy gola të shënuar kundër Brescia, një në 4-2 në 2004, ditën e lamtumirës me Roberto Baggio në San Siro dhe një tjetër me një tjetër gjuajtje të lirë vitin e ardhshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu