NYT zbulon detajet e Super League: “Bisedimet e top klubeve prej muajsh, do të fitonin 350 mln euro që në start…”

UEFA ka lëshuar një përgjigje të fortë ndaj spekulimeve se disa nga klubet më të mira të Evropës duan të shkëputen dhe të formojnë një ‘Super League’.

Neë York Times midis burimeve të tjera po raporton se një numër skuadrash kanë mbajtur për muaj të tëra bisedime të fshehta përpara se të bien dakord për projektin për një ‘Super League’ të re.

Real Madrid dhe Barcelona në Spanjë, Manchester United dhe Liverpool në Angli dhe Juventus dhe Milan në Itali janë bashkuar…

Të paktën 12 ekipe janë regjistruar si anëtarë themelues ose kanë shprehur interes për t’u bashkuar me grupin e shkëputur sipas raportit…

Sipas The Times, nëse zhvillohet Super League e Evropës, Milani dhe pjesëmarrësit e tjerë duhet të marrin 350 milion euro menjëherë pasi të bashkohen.

Zhvillimi i Superligës është me të vërtetë një sfidë e drejtpërdrejtë për formatin e ri të UEFA-s me 36 skuadra të Ligës së Kampionëve që do të hyjë në fuqi nga 2024…

Tani, UEFA ka reaguar me një deklaratë të fortë duke ndaluar kërcënimet për skuadrat e përfshira dhe lojtarët që mund të shkojnë në këtë kompeticion.

“UEFA, Shoqata e Futbollit Anglez dhe Premier League, Shoqata Mbretërore Spanjolle e Futbollit (RFEF) dhe LaLiga, Federata Italiane e Futbollit (FIGC) dhe Lega Serie A kanë mësuar se disa klube angleze, spanjolle dhe italiane mund të kenë ndërmend të shpallin krijimin e tyre të një të ashtuquajturi Super League të mbyllur.

“Nëse kjo do të ndodhë, ne do të dëshironim të përsërisim se ne – UEFA, FA Angleze, RFEF, FIGC, Premier League, LaLiga, Lega Serie A, por edhe FIFA dhe të gjitha shoqatat tona anëtare – do të qëndrojmë të bashkuar në përpjekjet tona për të ndaluar këtë projekt cinik, një projekt që bazohet në interesin personal të disa klubeve në një kohë kur shoqëria më shumë se kurrë ka nevojë për solidaritet…”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu