Numrat e derbit Inter-Milan: 7 statistika të çmendura!

Numrat e derbit Inter-Milan, të luajtur në San Siro dje në mbrëmje dhe të fituar nga kuqezinjtë, kanë qenë të shumta!

Milani triumfoi me meritë në këtë derbi të gjymtuar nga virusi, lodhja e lojtarëve nëpër kombëtare, por edhe fakti që vinte shumë shpejt!

Fitorja dhe vendi i parë vetëm: një Derby përrallor, një Derby i gjithi kuqezi.

Në San Siro, në ndeshjen e madhe të javës së katërt të Serisë A, Milani fluturon në krye të kampionatit pas një ndeshje të vështirë, të luftuar shumë, madje të dhimbshme dhe me fat.

Një mbrëmje magjike, e nënvizuar edhe nga numrat – kolektivë dhe individualë – të prodhuar nga fusha pas kësaj fitore shumë të çmuar 2-1:

1) Milani ka fituar të katër ndeshjet e para në Serie A për herë të parë që nga 1995/96, me Fabio Capello në stol.

2) Kjo është fitorja e 1400-të për Milan në Serie A që kur ekziston sezoni, kuqezinjtë janë skuadra e tretë që kanë arritur këtë moment historik pas Juventusit dhe Interit.

3) Milan nuk fitonte një derby në Serie A që prej 3-0 në janar 2016, me Siniša Mihajlović në stol.

4) Milani ka shënuar në 24 ndeshje radhazi Serie A për herë të parë që nga viti 1973 (kur ata arritën 29).

5) Kjo është vetëm hera e dytë në historinë e Serie A në të cilën goli i parë i sezonit të pësuar nga Milani u shënua nga Interi, më parë ndodhte në 1935 (me Meazza).

6) Zlatan Ibrahimović ka barazuar Silvio Piola si lojtar i cili ka shënuar më shumë gola në Serie A mbi moshën 38 vjeç: katër gola.

7) Zlatan Ibrahimović ka shënuar tetë gola në Derby në Serie A (gjashtë me Milan dhe dy me Inter) Vetëm tre lojtarë kanë dalë më mirë (Meazza 12, Nordahl dhe Nyers 11).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu