“Nuk qëndrova në divan, por shkova të ndjek fatin tim. Milani? E kam merituar, ëndrrat realizohen nëse nuk heq dorë”

Duke folur për mikrofonat e ‘Milan TV’ me rastin e formatit ‘On Road’, Junior Messias foli për ditët e tij të para në Milanello dhe më gjerë. Këto janë fjalët e ish -lojtarit të Crotones qe ende pret momentin te debutoje pasi po punon individualisht per te arritur formen fizike pasi mungoi ne fazen pergatitore…

Për Milanin: “Po kaloj shumë mirë në Milano. Tani po kërkoj një shtëpi, shoh se ku është më e përshtatshme për familjen time. Jam i lumtur që ata janë këtu, janë një mbështetje e madhe për mua”.

Mbërritja në Milanello: “Ishte një përvojë e mirë. Qendra Sportive është e rëndësishme dhe e pajisur mirë, të punosh me trajnerin dhe me Ibrën është kënaqësi. Mendoj për Didën, mendoj për brazilianët që luajtën këtu duke revolucionarizuar futbollin. Maldini është regjisor. një legjendë.

Kur mendoj për Milanin mendoj për historinë. Vitin e kaluar bëra një intervistë dhe kuptova se isha bërë një futbollist kur, duke pasur për të studiuar kundërshtarët e mi, gjeta një video për Milanin”.

Mbi pseudonimin e tij: “Ata më thërrisnin Mico, ai është një majmun i vogël. Vëllezërit e mi filluan të tallen me mua, u zemërova por pseudonimi im mbeti.”

Çfarë roli luajte kur ishte i ri: “Unë jam nga Patinga. Fillova të luaja atje si një anësor.”

Për reagimin e familjes së tij: “Kur firmosa me Milanin prindërit e mi ishin shumë të lumtur, ishte ajo që ata donin. Nëna ime është shumë besimtare dhe ajo u lut shumë”.

Për besimin: “Po, është shumë e rëndësishme për mua. Unë gjithmonë shkoja në kishë kur isha në Torino, të hënave shkoja për të pastruar kishën. Kam shumë miq nga shumë vende”.

Për karrierën e tij në Itali: “Në fillim të karrierës sime italiane kam punuar, kam shkuar për të bërë dërgesa”.

Crotone: “Crotone më ndryshoi jetën. Kam luajtur në kategori më të larta, gjeta një trajner aq të mirë sa Stroppa që më bëri të rritem shumë, gjeta një familje.

Pas 5 vitesh, të fillosh nga kategoria e gjashte në Serie A nuk është një gjë normale. Mendova se, pavarësisht se jam 29 vjeç, ende mund të rritem.

Unë kujdesem shumë për futbollin, sporti është shumë i rëndësishëm për mua; Unë gjithmonë përpiqem të përmirësohem, çdo ditë jap më të mirën. Duhet të sakrifikosh veten, nuk mund të presësh në divan të arrish diçka: nëse e dëshiron duhet të shkosh ta marrësh”.

Për gruan e tij: “Ajo ka qenë gjithmonë mbështetja ime. Kur ndihem vetëm, e braktisur nga të gjithë, ajo është atje që është thelbësore. Ajo gjithmonë më ka përqafuar, ka qenë gjithmonë pranë meje. Ajo më ka dhënë dy fëmijë fantastikë: njëri ka një ‘inteligjencë jashtë normales, tjetri është më i gjallë.

Unë jam një baba që luaj me ta, por jam gjithashtu i rreptë sepse dua t’u mësoj atyre vlerat e jetës. Kam jetuar në një mënyrë tjetër , ata mund të kenë gjithçka që duan, por unë nuk ua jap atyre, përndryshe ata humbasin kënaqësinë për të pasur gjëra”.

Për Piolin: “Pioli është një person shumë i mirë, ka një kulturë pune dhe ka ide të qarta”.

Për ëndrrat: “Gjëja kryesore është të studiosh. Atëherë duhet të besosh në ëndrra, të sakrifikosh veten sepse jeta nuk të jep asgjë.

Duhet të besosh në të, të vazhdosh dhe kurrë të mos heqësh dorë sepse nuk është kurrë vonë. Unë mbërrita te Milani në moshën 30 vjeç.

Në jetë gjithçka është e mundur. Unë gjithmonë kam menduar hap pas hapi dhe kjo ka qenë forca ime: kur mendon se nuk mund ta bësh jep dyfishin e asaj që mund të japësh”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu