“Nuk ndihem vetëm! Pioli me mua virtualisht, por kemi vendosur ndryshe. Kam edhe Ibrahimovic”

Daniele Bonera ka folur sot në konferencën e shtypit duke prezantuar Napoli-Milan. Provimi i parë për ish-mbrojtësin kuqezi, i cili do të zëvendësojë dyshen Pioli-Murelli që janë izoluar në shtëpi pasi me Covid-19.

E mbani mend ardhjen tuaj te Milani?

“Besimi im te Milan vjen nga një mik i familjes, unë erdha me sytë mbyllur, Milani përfaqëson ëndrrën që çdo fëmijë ka”.

Kthehehni në Napoli pas suksesit të vitit 2010 …

“Kujtoj fitoret me dashuri, ishte një ndeshje e vështirë, ne fituam, të gjithë e dimë se si përfundoi… Jam shumë i lumtur që kthehem në Napoli dhe e gjej Rino Gattuson si një kundërshtar”

Garë vendimtare nesër?

“Të gjitha ndeshjet janë shumë të rëndësishme, nuk e shoh atë si një provim përfundimtar, besoj në përgjegjësinë e lojtarëve, është thjesht një pjesë e vogël, pasi në të vërtetë mungon shumë ende”.

Ritakim me Gattuso …

“Ai ishte një mik në fushë dhe ai vazhdon të jetë jashtë, do të ketë hapësirë ​​pas ndeshjes për një përshëndetje të dashur”.

Si ishte java në Milanello?

“Kurrë nuk jam ndjerë vetëm, jam gjithmonë në kontakt të ngushtë me trajnerin. Në një nivel teknologjik, një mbështetje e shkëlqyeshme, unë e falënderoj klubin për atë që ka arritur të bëjë. Në trajnim kisha çek të bardhë për të vendosur”.

A do të qëndroni në kontakt me Pioli edhe gjatë garës?

“Ne biseduam me trajnerin në lidhje me këtë dhe besojmë se mund të krijojë konfuzion. Kemi menduar të kemi një bisedë para ndeshjes, nëse ka gjëra të rëndësishme do t’i kontrollojmë në fund të pjesës së parë”.

Si janë lojtarët pas ndeshjeve të tyre të ekipit kombëtar?

“Lojtarët të gjithë u paraqitën mirë, përveç Leao që kishte këtë problem dhe do të duhet të rivlerësohet brenda dhjetë ditësh. Disponueshmëria maksimale nga të gjithë, trajnimi më i rëndësishëm ishte dje, sot do të përfundojmë dhe nesër do të nisemi për në Napoli”.

Cila është ideja juaj për futbollin?

“Unë u udhëzova në atë që më mësuan dhe po mësoj me Pioli, jam në të njëjtën gjatësi vale dhe ky është futbolli që më pëlqen”

Më shumë presion mbi ju apo mbi lojtarët?

“Presioni është pjesë e imja kur bëra debutimin tim në Serie A në 18 vjeç. Lojtarët duhet të bëjnë atë që kanë bërë deri më tani, ne jemi të kënaqur me mënyrën se si funksionojnë gjërat. Jemi të gjithë nën presion, por të gjithë jemi shumë të qetë”.

A ishte pushimi i mirë për Milanin?

“Vinim nga një turne i rëndësishëm, madje edhe në nivelin mendor lojtarët ishin në gjendje të rënduar dhe duhet të shkëputeshin, por pothuajse të gjithë ishin të përfshirë në ekipin kombëtar. Kishte një atmosferë më të relaksuar”.

Si po ecën Rebic?

“Ai është një lojtar i rëndësishëm, duhet të jetë në gjendje të mirë për karakteristikat e tij, e dimë se ai nuk është në 100% sepse problemi i bërrylit ndikon në gjestet e tij.

Lëndimi i Leao na hidhëron pak, por në atë zonë kemi shumë zgjidhje” .

Momenti i Ibrahimovic…

“Zlatan gjithashtu e nevojshme për shkëputje mendore, ai e prezantoi veten gjithmonë si udhëheqësi i ekipit, ne e dimë rëndësinë e tij.

 Ekipi është rritur në të gjitha elementet e tij si përgjegjësi dhe kulturë pune. Kur shoh lojtarët që kthehen nga ekipi kombëtar vetëm për të përshëndetur dhe bëjnë terapitë mbushem me krenari”.

A keni punuar mbi golat e pësuar?

“Ne nuk kishim shumë kohë për të punuar në të, do të vlerësojmë sot nëse do të ketë ndonjë ndryshim”.

A mund të jetë problem mungesa e Piolit në stol?

“Fakti që jam unë dhe jo trajneri ndryshon pak, nuk do të jem vetëm, lojtarët gjithmonë do të japin më të mirën e tyre”.

Çfarë ndeshje është Napoli-Milan? Si do të jetë qasja?

“Ndeshje e vështirë, rezultati ka shumë të fshehta, por nuk ka dyshim se do të shkojmë në Napoli për të kërkuar fitoren”.

Si është Romagnoli pas gabimeve?

“Ai është kapiteni ynë, jemi të kënaqur me gjithçka që ai bën, gabimet janë pjesë e futbollit, ai ka gjithë mbështetjen tonë, unë nuk shoh ndonjë problem”.

Cilat janë përshtypjet tuaja nga trajnimi i djeshëm?

“Më ka pëlqyer trajnimi i djeshëm, nga ai këndvështrim jemi të përgatitur dhe të sigurt”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu